zelf bleven overnachten. Zelfs in Brabants vervaltijd bleef hier en daar een herberg „de Gouden Leeuw" (de naam is afkomstig van de Fransche woordspeling Au lion d'or au lit on dort hier kan men in een bed slapen, dus niet in een slaapplaats waar vier of meer vermoeide reizigers samen één ligruimte moesten deelen) of een „de keizer" of een „de zwaan" of een „de kroon" op peil. Van een „de zwaan" gesproken, zoo staat er een in Oirschot, die al meer dan drie eeuwen leven achter zich heeft. Oischot bekleedde in de Meierij van 's Herto genbosch een zeer voorname plaats. De landadel woon de er graag een straat heette zelfs de Rijkeluistraat, omdat van de zestig huizen er wel twintig door edel lieden werden bewoond. Ook waren er kanunniken, die in de prachtige Sint Pieterskerk de kerkelijke diensten verrichtten, en van wie de familieleden allicht in den zomer heeroom of heerneef eens kwamen bezoeken. Er was een kapittelschool, zeker een van de oudste en voornaamste onder wijs-inrichtingen van de noordelijke Nederlanden, want reeds in de vijftiende eeuw werden daar naast de godgeleerdheid ook de rechten gedoceerd en kon men er vreemde talen, zelfs hebreeuwsch leeren. De vijftiende eeuw was Oirschots glorietijd, want toen hield hertog Antonie van Brabant er zijn verblijf. Voor de deftige reizigers stond er tusschen de vrijthoven van het Mariakerkje en de St. Pieterskerk als logement de herberg en brouwerij „de Zwaan", voor de arme reizi gers en pelgrims het gasthuis van St. Joris. Nadat het huis door brand vernield was, werd „de Zwaan" in 1625 herbouwd. De herberg heeft in den loop der eeu wen veel voorname personen gehuisvest, o.a. in 1670 de familie Moretus die den befaamden doctor Fey be zoeken kwam, en in de jaren 1830-1839 de drie koningen uit het Huis van Oranje. Van 1732 tot 1916 bleef „de Zwaan" eigendom van de familie Somers, waarvan de laatste vertegenwoordiger Toon Somers een 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 68