weest is: met de Montmorencys had in dezen oogen- schijnlijk vergeten uithoek van Brabant ook een ander lid van den Franschen adel zijn toevlucht gezocht, de aartsbisschop van Lyon, Yves Alexandre de Marboeuf, markies de Reves. Deze diende het sacrament van het vormsel toe aan elfduizend geloovigen uit een verren omtrek. Bokhoven werd in 1800 ingelijfd in de Ba- taafsche republiek. De Montmorencys werden echter in hun bezit gehandhaafd; dit waren de gronden en de ruïnes van het kasteel. In 1817 trouwde Charlotte de Montmorency met Gustave de Levis, hertog van Mire- poix, in wiens familie de goederen bleven tot 1928, toen zij verkocht werden en verburgerlijkt onder den naam N.V. Landgoed Bokhoven. Het poortje staat er nog als een herinnering aan betere dagen, en in het dorp het karakteristieke rechthuis, waar de graaf of zijn vertegenwoordiger de belangen van zijn dorpelingen be hartigde, en in de kerk het vorstelijke grafmonument van graaf Engelbert van Immerzeel en zijn gemalin Helene de Montmorency. Deze tombe, door Art. Quel- linus vervaardigd, was eigenlijk bestemd voor de pre- dikheerenkerk te Antwerpen, maar sinds 1651 staat dit meesterstuk van beeldhouwkunst in het nederige Bok hoven, bescheiden achtergrond van veel menschelijke grootheid en menschelijke misère. Omdat de wording van de Brabantsche dorpen zoozeer is samengeweven met de geschiedenis van de kasteelen, dient voortaan alles te worden beschermd wat hiervan bewaard bleef. Gelukkig is dit inzicht in de waarde er van vrijwel algemeen aanvaard. Ook de dorpelingen beseffen het. En hun kinderen, die iets van de geschie denis van Brabant weten, zien in de omgeving van de oude kasteelen de verwezenlijking van de schoone droo- men van een schoon verleden. 49 Het Brabantsche Dorp 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 55