47 In 1681 kwam het kasteel door koop aan de familie Van Beresteyn, in 1884 aan de familie Van Lanschot, die het deed restaureeren. Eerst sinds de moderniseering van het inwendige wordt Maurick ook 's winters be woond. Op feestdagen roffelen de gildebroeders van Vught er de trom en zwaaien zij er de vendels, onder het eeuwenoud geboomte van de eiken- en beukenlanen, nabij de ophaalbrug en de vroolijke steenvormen. Voor den historicus zou een opsomming van de Bra- bantsche kasteelresten gemakkelijk wezen, maar wat heeft de hedendaagsche wandelaar daaraan? 't Is een sombere romantiek, een inventaris van knekels en sche dels op te maken. De broosheid van de scheppingen der menschen spreekt toch al zoo duidelijk verstaan baar tot iederen wandelaar, die met open oogen en open gemoed de wereld om zich heen bekijkt! Maar om niet al te onvolledig te wezen in een schets van het Noordbrabantsche dorp moeten wij toch een enkele ruïne bekijken en iets ervan vertellen. Hiervoor behoe ven wij niet ver te zoeken. Op anderhalf uur gaans ten noorden van 's Hertogenbosch ligt het kleine dorpke Bokhoven ten zuiden van de Maas. Dat heeft zijn kas teel en zijn geschiedenis gehad. Zulk een plaatsje aan de rivier moet al in den vroegsten tijd bewoond ge weest zijn, maar in de akten wordt het eerst in de der tiende eeuw genoemd. De heer had er zijn burcht, die het breede water beheerschte. Keizer Maximiliaan ver hief de heerlijkheid tot baronie. Familiën volgden elkaar op: toen Gelderland niet meer de Bourgondiërs in het Brabantsche land bestreed, herrees het kasteel, dat in 1498 met kerk en huizen en al was platgebrand. Het geslacht Immerzeel van Lier bezat de heerlijkheid tijdens den tachtigjarigen oorlog en slaagde erin, het graafschap als een vrije heerlijkheid buiten de macht der Staten te houden. Zoo bleef Bokhoven een dorp, waar de katholieke godsdienst vrij en ongestoord kon

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 51