Toen Frederik Hendrik er logeerde, was Maurick reeds meer dan drie levenseeuwen voltooid. Omstreeks 1312 woonde daar al een leenman van den Hertog van Bra bant Johannes Lyscep. De familie Lyscep, die goed in de bloemen zat, leverde jaarlijks op den dag van den Maria-omgang te 's Hertogenbosch dertig bloemkran sen, of bloemenhoeden, ten dienste van de broeders van de Lieve-Vrouwe-broederschap, zooals blijkt uit een bewaarde akte van 1496. In 1474 was het goed over gedragen aan de familie Heym, van wie jonker Aert Heym de meest bekende bewoner van Maurick gewor den is. Deze woonde er sinds 1521 en werd in 1526 beëedigd als hoofdschout met de opdracht, Ravenstein tegen de Gelderschen te verdedigen. Hij slaagde erin, Poederoyen, het stamslot van Ma!arten van Rossum, te vernietigen. Uit erkentelijkheid liet de Geldersche veld heer in 1543 Vught afbranden, „maer Aert Heym be- hielt sijn huijs", schrijft een tijdgenoote. Verondersteld werd dat de twee legeraanvoerders van Brabant en Gel derland, ondanks den strijd van hun heeren, met elkan der op goeden voet stonden. De Heyms verbleven klaar blijkelijk enkel in den zomer buiten, want zij bekleedden ambten in het bestuur van 's Hertogenbosch. Trouwens, een kasteel als Maurick was in den winter nauwelijks te verwarmen. Geleidelijk verloor het zijn beteekenis als steunpunt van het oude hertogdom Brabant. In 1601 op Allerheiligendag sloeg prins Maurits met het Sta- tenleger het beleg voor 's Hertogenbosch, dat door Van Grobbendonck verdedigd werd; de prins nam zijn in trek in Maurick, waaruit hij nog dezelfde maand door de hevige koude verdreven werd. Een jaar later, na de inneming van Grave op 20 September 1602, kwam hij er weer om de stad te belegeren en weer tevergeefs, al veroverde hij de hoeve den Grooten Pettelaar, oostelijk van Maurick. Na 1629, toen Frederik Hendrik met 40.000 man 's Hertogenbosch tot overgave aan de Sta ten dwong, bleef de familie Heym Maurick bewonen. 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 50