43 weldadigheid gewijd had; voortaan zou haar stichting heeten: Geloof, Hoop en Liefde. De oude boerderijen, die Croy omkransen, vormen een sierlijk geheel van landelijke bouwkunst. In een wijden omtrek van Vught, tot op de wallen van 's Hertogenbosch, is het kasteel Maurick te zien. Zijn geschiedenis is zelfs met die van de stad saamgeweven, niet enkel omdat vermoedelijk Jan Heijns, een van de bouwmeesters van de Bossche kathedraal, in de jaren 1504—1509 het bouwde voor Jhr Jan Heym, later hoog- schout van 's Hertogenbosch en de Meijerij, doch ook omdat in het jaar 1629 Prins Frederik Hendrik hier zijn hoofdkwartier had, toen hij de stad belegerde en overwon. Er is veel veranderd aan dit kasteeltje, vooral bij de restauratie in 1891, maar het is een elegante ver schijning gebleven, die het dal van de Dommel zeer ver fraait. De grachten en bloementuinen verfijnen de wer king van de oude baksteenmassa, speels bewerkt met twee, achtkantig uit het water oprijzende, ronde torens, die de hoofdpoort flankeeren en met ronde torens aan den gevelop de binnenplaats tegen den achtergevel met een hoogopgaanden traptoren. Ten noorden de wijde poldervlakte, waarachter de breede stad oprijst met haar allesbeheerschende kathedraal, ten zuiden een bosch, eiken en beuken en dennen, vol wild ge vogelte. Dat het geheel in wezen weinig of niet veranderd is sedert 1629 lezen wij uit een gedicht van Constantijn Huygens, die op 4 Mei van dat jaar bij den Prins in de legerplaats te Vught kwam, in Heer-Heyms-Hui- zinge oftewel Maurick. De dichter, tevens secretaris van den Prins, was wel een Hagenaar van geboorte (4 Sep tember 1596), maar geen vreemde in het toenmalige Brabant, want zijn vader Christiaan was geboortig uit Terheijden bij Breda en zijn moeder, Susanna Hoef nagel uit Antwerpen. Constantijn zond aan zijn broer deze verzen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 47