42 gebouw vragen om een bestemming, die ook de half- gedempte gracht verlossen zal uit het verval. Mogen wij Onsenoort in het dorp Nieuwkuyk nog een kasteel noemen? De romp van een baksteenen toren uit de 15de eeuw is eigenlijk het eenige wat den bezoeker herinnert aan de vroegere beteekenis van de heerlijkheid nabij de hoofdstad van het gewest. Het dorp Sint Oedenrode kon van zijn oude versierin gen weinig meer bewaren dan restanten. Eens stond daar het kasteel de Bocht of Dommelrode; thans is hiervan nog een fragment aanwezig in den achtervleu gel met vierkanten toren van het Augustinessenkloos- ter. Dan is er het kasteel Henkenshage, maar dit is een zeer nieuwe uitgave van het eigenlijk kasteel, dat in de 15de eeuw het mooie dorp moet hebben verfraaid. Zoo heeft ook het Maasdorp Oyen slechts fragmenten van zijn kasteel, dat er in de 14de eeuw stond: twee zijvleugels van de voorgebouwen met uitspringende ronde hoektorens (dz 1600) en muren van een ouder kasteel. Een ruïne van een hoogen rechthoekigen toren is al wat Oosterhout nog bezit van het kasteel Strijen, dat daar omstreeks 1288 gebouwd werd. Goed bewaard met zijn landelijke omgeving bleef het kasteel Croy in het dorp Stiphout. Dit is zeker een der aantrekkelijkste kasteeltjes van Brabant, een schilder achtig, eenigszins exotisch, vierkant bouwwerk met een achtkantigen toren van omstreeks 1400 en half-ronde, half-achtkantige torens aan weerszijden van den hoofd ingang, die ook met een ronden toren bekroond is. De inwendige versieringen van Croy uit de 17de' en 18de eeuw geven aan het geheel, dat uit zijn tuin oprijst, een treffende charme. De geschiedenis kent de freule van Croy - Constans van der Brugghen de laatste bewoonster uit de familie, die tot den katholieken gods dienst overging en op zeven en zeventigjarigen leeftijd overleed, 19 Maart 1873, nadat zij dat kasteel aan de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 46