Snouckaert van Schaumburg eigenaar van Heeze en Leendehij woonde 's winters te 's Hertogenboscli waar hij schepen was. Zijn korte leven (1637—1678) be steedde hij goed; hij bouwde het kasteel, dat wij thans kennen. De Fransche wijsgeer Francois Adam baron de Holbach kocht in 1733 heerlijkheid en kasteel, waar hij ook woonde en werkte. Merkwaardig is, dat deze Parijzenaar, wiens boeken geenszins kerkelijk gezind blijken, in 1737 aan de Staten-Generaal verzocht om vergrooting van de katholieke kerk te Heeze „waer hij suppliant zig metterwoon had neergezet en zijne ordi- naris verblijfplaats hield"; dat gebouw was zoo klein dat de Heer van het dorp het niet bezoeken kon dan „met veel ongemacken en in een gedrang gepaert met v veele benautheden." Sinds 1759 is het kasteel in het bezit van de familie van Tuyll van Serooskerkende tegenwoordige bezitter Samuel John baron van Tuyll van Serooskerken heeft het kasteel en de omgeving waardig gerestaureerd. Ook Loon op Zand heeft zijn kasteel, maar dit is slechts een vage herinnering aan betere dagen. Binnen grach ten staat er sinds 1777 een rechthoekig gebouw met gepleisterde gevels en gedekt door een wolfsdak met dakruiter. Men moet het zien op een lichten lente ochtend of op een bronzen herfstdag, om de romantiek ervan te gevoelen. Ondanks alle lotswisselingen toont het kasteel Nieuw- Herlaar te Sint Michielsgestel, dat ook doofstommen- instituut is geweest, nog iets van zijn voorname af komst. De achtzijdige traptoren van baksteen met hoek- blokken van natuursteen (15de eeuw) beheerscht het landschap bij de Dommel. In vervallen staat wacht het kasteel Aldendriel te Mill op het oogenblik dat iemand zich over zijn lot ont fermt. Uit de zeventiende eeuw stammen de ombouwde voorhof met vijf poorttoegangen en de vernieuwde hoofdpoort. Het binnenplein en het baksteenen hoofd- 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 45