getale heeft opgeleverd, zal zijn afgelegen heerlijkhe den in Brabants oosthoek en het kasteel dat hij er bezat, wel zeer zelden hebben bezocht; meestal vertoefde hij bij het hof, en te Brussel had hij een aanzienlijke wo ning." Maar Heeze trok toch de aandacht van de legers! Als de meeste Brabantsche dorpen heeft het veel geleden. In 1483 streden de Meijerijsche boeren daar tegen de stroopende en plunderende soldaten van keizer Maxi- miliaan, die tegen de Utrechtenaren hadden gevochten. Er sneuvelden 250 boeren, maar het leger deinsde af en werd ontbonden. De Gelderschen maakten het bon ter. Karei van Egmond, die zijn Geldersch hertogdom verdedigde tegen de toenemende macht van de Bour gondiërs onder Karei V, liet zijn mannen telkens bin nenvallen in het Bourgondische Brabant. In 1506 plun derde een Geldersch legertje Heeze, Lëende en Some ren daarna werd het door de Bosschenaars onder Rudolf van Anholt teruggedreven. In 1528 had Maarten van Rossem een grooten strooptocht in Brabant georgani seerd; de stedelijke garnizoenen, vereenigd met de boe ren, vielen de troepen van de Gelderschen bij Heeze en Leende aan, van wie er 900 sneuvelden en de overi gen terugweken achter de Maas. In den strijd tusschen de Nederlanden en Spanje stond Willem van Hoorne eerst in dienst van de Staten van Brabant, maar toen in de gelederen van den Prins van Oranje de scheiding ontstond tusschen de aanhangers van de oude leer en die van de nieuwe leer, toonde de Heer van Heeze zich trouw aan de oude. Aldus kwam hij weer aan Spaansche zijde te staan, maar verdacht van beraming van een aanslag op Parma werd hij op 8 November 1580 op vonnis van een speciale rechtbank onthoofd. Tot 1615 bleef het kasteel aan de familie van Hoorne, die het toen voor 180.000 gulden verkocht aan Reinier van Renesse, graaf van Warfusé, chef des finances du roi d'Espagne in de zuidelijke Nederlanden, iemand van bedenkelijk karakter. In 1660 werd Albert baron 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 43