Frankrijk tot stand, die diep zou ingrijpen in het leven van de Nederlanden. Door de overeenkomst, die ten slotte geen uitwerking had, werd het kasteel betrokken in de Europeesche geschiedenis. Na ruim een eeuw, in 1794, kwamen de Franschen er nogmaals terug. Gene raal Pichegru hield er zijn hoofdkwartier, toen hij de Republiek in haar laatste dagen bestookte. De gouverneur van Noord-Brabant André baron van den Bogaerde van Ter Brugge (1787—1855) kocht in 1835 de grondheerlijkheid Heeswijk en Dinther, her bouwde het kasteel naar de begrippen van zijn tijd en richtte het tot museum in. Het kasteel is een beziens waardigheid; Brabant hoopt dat het eens herleven zal en bewoond worden in den stijl van zijn beste traditie. Drie eeuwen telt het kasteel Zwijnsbergen te Helvoirt, dat in 1817 verbouwd werd. Langs den provincialen weg van Helvoirt naar Vlijmen maakt het een vriende lijken indruk. Zoo stoer en zoo zwijgend als het Hees- wijksche kasteel, zoo speelsch en zoo sprekend is Zwijns bergen. Het kasteel Heeze draagt in zijn uiterlijk de teekenen van zijn bijzondere waardigheid in het oostelijk deel van Brabant. Het bestaat uit een omgrachte groep van gebouwen, gelegen om een binnenplaats; het voorge deelte (1660—'65) heeft uitspringende en torenvormig verhoogde midden- en hoekpaviljoens; het achterge deelte (1735), dat lager is, bestaat uit bijgebouwen. ,,De Heer timmert hier meer een gemeen slot", schreef Jacob van Oudenhoven, die een tijdgenoot van den bouwheer was, in 1670. Van vroegere gebouwen staan hier nog de overblijfselen (15de eeuw), op waar schijnlijk nog oudere grondslagen. Ook het interieur heeft zijn bijzondere waardigheid: er zijn klassieke gobelins en fraaie schilderijen. Het geheel vertoont iets van den zwier, dien wij juist in dit landschap met zijn diepe bosschen en uitgestrekte heidevelden zoozeer waardeeren. 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 41