behoorde in de 16de eeuw aan het geslacht Brecht. Het tegenwoordige kasteel werd gebouwd door J. B. Keer- mans, eersten raad van Philips Willem, die het in 1614 van den bouwheer zou hebben gekocht. Tijdens het be leg van Breda in 1637 had Frederik Hendrik zijn hoofd kwartier op Bouvigne dat tot 1775 eigendom is geble ven van het huis van Oranje. Een van zijn voorname bewoners was koning-stadhouder Willem III. Somber staat in Haaren het onderkomen kasteel de Nemelaer, dat betere dagen gekend heeft blijkens de inwendige versieringen en een gedenksteen van 1718, toen de gouverneur van 's Hertogenbosch I. baron van Cronstrom het herstellen liet. Een herinnering aan het bewind van de hertogen van Brabant vormt het kasteel van Heeswijk, dat vermoe delijk reeds in de twaalfde eeuw werd gesticht. Het is hiermee gesteld als met de meeste kasteelen die in de middeleeuwen Brabants monumentale sieraden zijn geweest: „het is in den loop der eeuwen herhaaldelijk gewijzigd en ten laatste in de negentiende eeuw door zoogenaamd-„gothieke" aanbouwsels en onoordeelkun dige restauraties, als monument van geschiedenis en kunst grootendeels verloren gegaan." Van de oude glo rie is nog slechts een vleugje over. De gebouwen van de vijftiende en de zestiende eeuw toonen in hun bak- steenwerk een eenvoudige versiering; de voorburcht heeft een poortgebouw, waarvan de gevels in baksteen met afwisselende lagen van natuursteen zeer wel passen in het Brabantsche landschap. Maar verder is de toe stand van het kasteel zeer weinig in overeenstemming met zijn historische beteekenis. Het werd in 1629 door Frederik Hendrik ingenomen en bezet. Nog geen halve eeuw later, in 1672, tijdens den oorlog van de Repu bliek met Frankrijk, Engeland, Keulen en Munster dien de het kasteel als hoofdkwartier voor de legers van koning Lodewijk XIV. Op den 16n Juni van dat jaar kwam daar een overeenkomst tusschen Engeland en 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 40