35 re getal van arme studenten hen willende begeven totten geestelijken staet, religie ende professie." Deze school heeft niet enkel alle stormen overleefd, maar geniet nog steeds haar bijzondere faam. De orde behield Gemert als een vrije Rijksheerlijkheid tot 1795, toen de ridders bij de komst van de Franschen uitweken naar Dussel- dorp. Door deze staatkundige uitzonderingspositie kon den de bewoners van Gemert, in tegenstelling tot de overige ingezetenen van Staats-Brabant, hun kerkelijke plichten vrij blijven vervullen. Op dit territorium kon den de Staten-Generaal de uitoefening van den katho lieken godsdienst niet verbieden. De oude kapelletjes van Gemert zijn onder het bewind van de republiek niet opgeruimd; zij staan er nog. Nadat Napoleon in 1809 de Duitsche orde opgeheven en haar goederen ver beurd verklaard had, geraakte het kasteel in andere handen. Napoleon schonk het aan den maarschalk Oudi- not, hertog van Reggio, die het aan jhr A. van Riems dijk te Maastricht verkocht. De bijgebouwen werden verhuurd. Fransche Jezuieten kochten in 1880 het kas teel, dat in 1883 geheel uitbrandde; enkel de muren bleven staan. Het werd herbouwd, maar dit zou thans beter gebeuren. Van 1901 tot 1920 gebruikten de eige naars het kasteel als studiehuis, hun orde was uit Frankrijk verdreven maar bij het begin van den eer sten wereldoorlog vertrokken zij tot den laatsten man om hun vaderland te dienen. Sinds 1928 is het kasteel in gebruik als studiehuis van de Congregatie van den H. Geest; bij het begin van den oorlog in Nederland werd een nieuw-gebouwd deel verwoest. Mogen wij het huis Bouvigne te Ginneken een kasteel tje noemen? Eigenlijk niet. Maar het staat daar nabij de zware mastbosschen zoo sierlijk en zoo aanlokkelijk, dat wij het gaarne met dien romantischen naam tooien. Baksteen en bergsteen wisselen elkaar af in het bouw werk dat door Van der Steur in 1935 gerestaureerd werd. Het bestond al als Bouwerije in de 13de eeuw en

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 39