zestiend'eeuwsch kasteel dat wij van prenten kennen; de eigenaar, een moedig en schoonheidminnend man, heeft het aangedurfd het kasteel te herbouwen. Wat een goede restauratie vermag, kunnen wij zien in Berlicum, waar het huis de Wamberg van 1560 allerlei wijzigingen en uitbreidingen heeft ondergaan, zonder dat iets van zijn charme verloren raakte. Minder gelukkig is men in Boxmeer geweest, waar het oude kasteel der graven van den Bergh in 1572 ver dween en geleidelijk vervangen werd door een vorstelijk woonhuis (1782), dat thans als ziekenhuis dienst doet. Het is zeker nog bezienswaardig; het vervult nog een taak in het landschap; maar het wekt toch ook eenig heimwee naar wat wij van de prenten weten. Het kasteel van Stapelen te Boxtel heeft vrijwel alles verloren behalve een paar torens en een gracht. Dat er nog iets van staat, is te danken aan de kloosterlingen, die het bruikbaar maar niet mooier hebben gemaakt. Deurne heeft zijn kasteel en zijn oud (of klein) kas teel, twee monumenten die het groote Peeldorp sieren. Het kasteel, dat in de vijftiende eeuw gevestigd werd, heeft de elegantie van de late middeleeuwende familie De Smeth heeft het in 1906 laten restaureeren en be waart er met zorg en eerbied oude meubelen en schil derstukken in een smaakvol milieu. Van het kasteeltje dat nog een eeuw ouder is, bestaat slechts een breed vierkant torenvormig paviljoen met nieuwen aan bouw. Eenzaam, groofsch en romantisch prijkt te Dussen het kasteel, dat daar omstreeks 1300 werd gesticht. Het is een geweldig monument van baksteen met bergsteenen versieringen, dat in de tweede helft van de vijftiende eeuw werd herbouwd en omstreeks 1600 ingrijpend ge wijzigd. Een vriendelijk binnenpleintje verrast den be zoeker met een Toscaansche zuilengalerij, een meter boven den beganen grond, waarover de vleugels uitge bouwd zijn. Ondanks de moeilijkheden van den oorlog 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 34