kerkelijk gezag verbleef in klooster of pastorie. De Brabantscbe kasteelen, die de beroerten van zeven eeuwen hebben overleefd, behooren bij de dorpen als levende getuigen van een bewogen geschiedenis. In de Brabantsche steden staan er nog enkele die onze gedachten vanzelf naar de middeleeuwen trekken Bergen op Zoom, Breda, Helmond, alle drie zoo sterk- individueel als men slechts wenschen kan maar die huisvestten hoogere heeren dan den landadel, met name de zeer voorname markiezen van Bergen, baronnen van Breda, heeren van Helmond. De dorpen toonen minder somptueuze kasteelen, waar het leven niet zoo naar bui ten, doch naar binnen gericht was, kasteeltjes ook, waarvan de oorsprong zich eigenlijk verliest in het verre verleden, toen de mannelijke bewoners als kruis vaarders getrokken waren naar het heilige land en de vrouwen daar wachtten en baden en arbeidden. Tien tallen van deze kasteelen en kasteeltjes zijn verdwenen in de stormen van de oorlogen; tientallen ook in de lakse tijden van achteruitgang en verwaarloozing. Wat hier en daar nog staat, heeft niet eens overal zijn oude bestemming kunnen bewaren. Het is iets van den luister van het oude Brabant. Het is zelfs veel voor wie zien en gevoelen kan. Het is de historie van het Brabantsche dorp in steen. Het is een belangrijk deel van het leven van ons voorgeslacht. Het is ook iets van ons zelf, iets van wat de autochthone Brabanders hebben verworven en geërfd uit den tijd toen hun voorvaderen het leven en den arbeid wisten te verfraaien met werken van schoonheid, om vreugde en vroolijkheid te geven aan het landschap en de zorgen voor het dagelijksch brood weg te buigen met een blijde lijn en een juichende kleur. De lijst is niet te lang om een opsomming te geven van wat de dorpen nog bezitten. In het Peeldorp Asten stond voor een tiental jaren nog een vierkante toren met eenige overblijfselen van het 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 33