28 wij erkennen dat het prelevium vooruitbetaling) over deze gemeente ons geheel voldaan is, toestaande dat onze genoemde menschen alle andere menschen van het gebruik van genoemde gemeente kunnen uitsluiten, welke het aan niemand toegestaan is te gebruiken, dan alleen aan onze bovengenoemde menschen van Nune en Gherwen, welke wij beloven aan onze genoemde men schen voor altijd 'te garandeeren. En als iemand, tegen onze tegenwoordige toestemming in, zich wil verzetten, en onze menschen geweld wil aandoen, door zich onwettig het recht aan te matigen van genoemde gemeente te gebruiken, dat dan onze menschen degenen, die het onrecht doen, zullen kunnen doen uitverkoopen en ook werkelijk voor een deel uit- verkoopen, te betalen volgens de hoeveelheid van de overtreding, en volgens de gewoonte, die in de omlig gende gemeenten wordt gebezigd, waarvan de eene helft aan ons en onze erfgenamen zal toekomen, en de an dere helft aan de kerkfabriek van onze bovengenoemde gemeente van Nune. Wij staan overigens toe aan onze voorschreven menschen, dat zij vrijelijk van dezelfde (deze) gemeente gebruik en nul mogen trekken, op de wijze, die voor hen naar hun inzicht het meest van be lang is. Wij geven de ernstige opdracht aan onzen schout, die nu in den Bosch is, en aan zijn opvolgers, om dezelfde menschen in genoemde gemeente te be schermen en vreedzaam en rustig te verdedigen tegen alle onrechtvaardigen en woeste geweldenaars. Ten bewijze en ter bekrachtiging hiervan hebben wij bevolen ons zegel aan dit (tegenwoordige) stuk te hechten. Gegeven in het jaar onzes Heeren 1300, op den dag van Sint Barbara. Het kasteel, waar de aanzienlijke, de vermogende, de heer van oude familie woonde, was voor den landman het middelpunt van de wereldlijke macht, zooals het

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 32