23 vonden. Er zijn oorden waar verschillende culturen haar raakpunten vinden; ongetwijfeld behoort Brabant hiertoe. De invloed van Ansfried werd in Utrecht de oorzaak van de stichting van een Benedictijnenklooster te Hoogenhorst bij Amersfoort: de abdij van Sint Sal- vator. Op den wijdingsdag van deze abdij, 18 Novem ber 1006, schonk hij haar verscheidene bezittingen in Brabant: de helft van het bosch te Rumelo (Ruimel bij Sint Michielsgestel), het vierde van het Vuchthout (Vught) benevens de helft van tol en wissel aldaar. Zoo werden Brabantsche dorpen verbonden aan het verblijf van de geestelijken en de intellectueelen van de middeleeuwen, - een band waarvan de cultureele waarde onloochenbaar is. Ook Utrecht wist Ansfried tegen de Noormannen te verdedigen in 1009. „Hij heeft vele zegepralen behaald en vele oorlogen gelukkig tot een eind gebracht, niet tot onheil van de landzaten, maar tot verdelging van de roovers", zegt zijn levensbeschrijver Alpertus. Op 3 Mei 1010 overleed de graaf-bisschop, wiens naam zelfs in Noord-Brabant te weinig bekend is. De dood van Ansfried beteekende voor Taxandrië het einde van een eigen grafelijk bestuur. In het jaar 1012 maakte de graaf van Leuven zich onafhankelijk; de keizer stelde geen graven meer aan over Taxandrië en nu werden de kleine heeren allen tegelijk kleine vor sten, de heeren van Heusden, van Herpen, van Breda en Strijen, van Gemert, van Bern, van Maasmond, van Vught, van Heeswijk, van Asten, van Loon op Zand, al die heeren wier namen in de Brabantsche kasteel en bewaard gebleven zijn. In naam en in schijn stonden zij nog onder den hertog van Neder-Lotharingen, maar in werkelijkheid begon ieder van hen eigen wetten te stellen. De graaf van Leuven, in wiens huis de hertogelijke waardigheid van Neder-Lotharingen was overgegaan, noemde zich nu voortaan hertog van Brabant. Niet te-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 27