1006 stichtte hij te Vught een wisselhuis en vormde hij er een tol plaats, hetgeen wijst op de herleving van den koophandel onder zijn bewind. Ansfried was getrouwd met een vrouw uit Noord-Brabant, Hilsundis gravin van Strijen. Deze vrouw nam op 1 Juni 992 het besluit, waarvan de akte bewaard gebleven is, kloosterlinge te worden met haar dochter Benedicta. Zij had in haar vrijgoed het dorp Thorn, in het graafschap Loos, een kerk gebouwd, die zij begiftigde „met al wat de roem rijke koning Zwentibold ons eertijds in mijn land van Strijen had geschonken, te weten: de kerk van Strijen, die gewijd is ter eere van de H. Maagd Maria; Strand- berg, alwaar de zalige Gertrudis gewoond heeft en een cel had, door den H. Amandus gewijd; het dorp Gille- leijela (Gilse), het dorp Baerle met het altaar van Sint Remigius, door mij gesticht; het kasteel Sprundelheim, gelegen op den stroom Moerwater," enz. Zoo kreeg de abdij van Thorn tal van verbintenissen met Noord- Brabant, die eeuwenlang beteekenis hebben behouden. Ansfried deed voor zijn gemalin niet onder: ook hij begaf zich in den geestelijken stand. Na den doQd van bisschop Boudewijn van Utrecht koos het kapittel Ans fried tot zijn opvolger; aanvankelijk weigerde de uit verkorene, maar zijn vriend bisschop Notger van Luik bewoog keizer Otto III zijn leenman te,bevelen de be noeming te aanvaarden en dit gebeurde in het jaar 995. De merkwaardige figuur van Ansfried verdient hier vooral de aandacht omdat deze man het eerst het ka rakter van Noord-Brabant symboliseerde door zijn werkzaamheid. Let eens op: er is verwantschap met den Duitschen keizer, er is vriendschap met den bis schop van Luik, er is sympathie voor hem in het Sticht, want anders zou de geestelijkheid dezen man uit het zuiden niet tot bisschop gekozen hebben. Het bemidde lende karakter van Taxandrië heeft aldus reeds om streeks het jaar 1000 in Ansfried een representant ge- 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 26