rochiekerk hadden: Empel, Orthen, Rosmalen, Herpen, Maren, Engelen; later worden de namen Heusdenhout, Ginneken, Baarle, Castelre genoemd. Waar een kerk bestond, daar werd ook onderwijs ge geven. Dit was de steun van de nieuwe cultuur, die de landlieden bond aan hun woonplaatsen en hun wonin gen, hun de voorname wet van den arbeid leerde en hen omringde met een veiligheid die de wapenen nooit hadden kunnen geven; de veiligheid van de verbrei ding der christelijke zeden. Omstreeks de helft van de negende eeuw (842, 846, 851) vielen de Noormannen ook Noord-Brabant binnen en verwoestten daar de verworvenheden van zooveel moeizamen arbeid. Toxandrië, dat door Lodewijk den Vrome aan zijn zoon Karei den Kale was toegewezen (Noord-Nederland aan Lotharius, den anderen zoon, die Heriold, het hoofd van de Scandinaafsche benden, in zijn dienst genomen had) Toxandrië kreeg het zwaar te verduren. In 843 werd het bij het verdrag van Verdun, met al wat tusschen Rijn en Schelde ligt, toe gewezen aan Lotharius, die den keizerstitel aannam. De politieke regeling, in 844 bevestigd, verdreef de Noor mannen niet. Ongeregelde benden kwamen over de Maas Brabant binnen, verwoestten kerken en kloosters, plun derden wat er te plunderen was en verdreven of ver moordden de geestelijke leiders van het volk. Eerst te gen het einde van de negende eeuw, toen zij bij Leuven verslagen werden (891), verdwenen de Noormannen uit deze streken, die zij zoo lang hadden geterroriseerd. Nazaten bleven onder de bevolking achter, en niet de besten. Er bestaat een schriftelijk getuigenis van omstreeks 1055, dat ons een aanduiding van den toenmaligen toe stand van Noord-Brabant geeft. De Luiksche auteur Stephelinus zegt: „Campinia bestaat uit wijde vlakten, door de zon bijna verzengd; het is niet tot den handel of eenig verkeer geschikt, maar is vervuld met holen 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 23