dalen van Moezel en Maas de streek binnendrongen (Hallstatt-cultuur: oude ijzertijd) en uit Noord-Frank rijk en West-België (La Tène-cultuurjonge ijzertijd). Deze menschen bewoonden de hooge deelen van de pro vincie, gelijk blijkt uit de Gallo-Germaansche grafheu vels in de hooge heidestreken. Geleidelijk daalden zij af naar de lage gronden langs de rivieren. Hier werden de nederzettingen dorpen en steden. De klimaatveran dering droeg ertoe bij dat de oerbevolking zich van het droge hooge terrein verplaatste naar het lage waar de grondwaterstand den akkerbouw toeliet. Langs de groote rivieren vestigden zich de Bataven op woerden. Van de heel oude cultuur der bevolking van het prae- historische Brabant heeft de bodem in grafvelden tal van overblijfselen bewaard, die ons eenigen indruk van den aard en de levenswijze der eerste Brabanders ge ven. De stammen die zich geleidelijk uitbreidden, kwa men vooral door de aanraking met de Romeinsche cul tuur tot een zekere beschaving, zich uitend in haar gebruiksvoorwerpen en in de urnen tot bewaring van de asch der verbrande overledenen. Julius Caesar heeft in zijn geschriften vastgesteld, zoo als een ontdekkingsreiziger dat doet, dat in deze stre ken een eigen levensvorm bestond. De Romeinsche heerschappij had hier als 't ware haar voorposten uit gezet, toen zich langs de groote rivieren de kooplieden en ambachtslieden uit het zuiden begonnen te vertoo- nen. De staatkunde volgde. In een streek langs de Maas, te Cuyk, gaf de grond urnen en scherven weer, die van Romeinsche cultuur getuigen, geen wonder want het staat thans vast dat daar een Romeinsche nederzetting bestond aan den grooten heerweg die volgens de tabula Peutingeriana (een 13de eeuwsche copie van een Ro meinsche wereldkaart, vermoedelijk uit de vierde eeuw n. Chr.) Tongeren en Maastricht verbond met Nijme gen. Zoo bezit het oude Ceuclum of Cuyk steenen docu menten, die ongeveer tweeduizend jaar oud zijn. 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 15