HOOFDSTUK I BRABANTS VORM EN O E R- BEWON ERS 1 loeveel eeuwen heeft de natuur nood'ig gehad om het tegenwoordige Noord-Brabant te vormen? Wij weten het niet. Door de onderzoekingen van de natuurvor- schers zijn wij thans tot de wetenschap gekomen, dat Noord-Brabant reeds verscheidene tienduizend jaren vóór Christus' geboorte bewoond werd. Maar voordat de eerste mensch hier zijn woontent opsloeg, heeft de natuur den bodem gekneed en herkneed, totdat hij werd wat wij thans Noord-Brabant noemen. De ontleders van den grond hebben vrij nauwkeurig kunnen vaststellen hoe deze in den loop van zeer vele eeuwen geworden is. Wie thans, ook maar oppervlak kig, de gedaante van Noord-Brabant bekijkt, zal zelf kunnen ervaren dat de wateren uit het zuiden de figuur van dit gewest hebben gevormd en nóg vormen. Het geheele gewest is als een schuin vlak, dalend van zuid naar noord. De hoogste zuidelijke gronden liggen op ongeveer 40 meter boven A.P., de noordelijke op ongeveer 3. Tusschen Schelde en Maas vloeien de riviertjes de Mark, de Donge, de Dommel en de Aa, die zich uitstorten in breede kommen en langs de groote rivieren den weg naar de zee vinden. Omstreeks 3000 jaar voor Christus ontstond in Noord- Brabant een bevolking die zich hechtte aan den bodem in de hoogere streken. Dit is gebleken uit de opgravin gen, waarbij allerlei voorwerpen en vormen uit dien tijd te voorschijn kwamen. Maar deze bevolking was nog zeer dun gezaaid. Eerst omstreeks 700 jaar v. Chr. vestigden zich hier Kelten uit het Rijnland, die door de 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 14