123 schuit op de Maas wekt herinneringen aan tijden, toen de stoom boot nog onbekend was. Bij fig. 24: Eeuwenlang heeft de Maas met haar grillige over stroomingen Noord-Brabant geplaagd. De dorpen tusschen Cuyck en 's Hertogenbosch kregen daarvan vaak hun zwaar te dragen deel. Door de uitvoering van de regularisatieplannen van hoofd ingenieur Dr. C. W. Lely, waardoor de Maas grootere hoeveel heden water sneller afvoeren kan, is de traverse van de Beersche Maas vervallen (1929-1941). De sluiswerken bij het dorp Lith vormen een monument van waterbeheersching langs den Bra- bantschen Maasoever. Bij fig. 27: Een wijsgeer, die dit huis bouwen liet, heeft meteen de vergankelijkheid van het aardsche leven gepredikt aan de voorbijgangers en de gasten. Bij fig. 29: Onze goede, veilige, gezellige, sierlijke Meijerijsche huifkar! De boer kan er alles mee doen. Zij is geschikt voor werk bij den stal en op het land, voor bezoek aan de markt'in de stad, voor familiebezoek, voor feestelijkheden. De doopeling wordt ermee naar de kerk gereden - of wérd, want de automo biel heeft de huifkar reeds vèr verdrongen. De huifkar reed ook bruidegom en bruid, zij reed zilveren en gouden paren, en dan werd ze versierd met de bloemen, die het jaargetij gaf. Zij past zoo goed in het Brabantsche landschap. Heelemaal verdwijnen zal ze wel niet, want de wereldoorlog heeft opnieuw geleerd wat een paard en een huifkar en een molen waard zijn, wanneer Europa in brand staat. Bij afb. 2: De 16-eeuwsche toren der Sint Servaaskerk te Schijn- del is vrijwel het eenige, wat dit dorp uit zijn glorietijd bewaard heeft. Bij afb. 3: Vlijmen, in oude oorkonden Vlimen geschreven, is een gemeente waarvan de stichting wordt toegekend aan Robert II, Heer van Heusden (f972). Reeds in 1285 berustte het be- gevingsrecht der kerk van Vlijmen bij de prelaten van Bern. Eenigen tijd behoorde Vlijmen aan den hertog van Gelder, die het den lOen September 1339 met Oud-Heusden, Hedikhuizen en Engelen verruilde aan den hertog van Brabant. Wenceslaus en Johanna van Brabant deden den 29en Maart 1356 afstand van de stad en het land van Heusden, waartoe Vlijmen behoorde, aan den graaf van Holland onder voorwaarde o.a. dat het land van Heusden onzijdig blijven zou in oorlogen tusschen Holland en Brabant en dat de paal- of grensscheiding zou worden geves tigd tusschen 's Hertogenbosch en Vlijmen. Sinds 1814 wet van 20 Juli, Stbl. 84 behoort Vlijmen tot Noord-Brabant.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 135