122 Bij fig. 14: Anders dan de meeste Brabantsche dorpen, die een driehoekig marktplein hebben, heeft Eersel er een in gerekten vorm. In het midden staat de voormalige Lieve Vrouwe-kapel (15e eeuw) die, sinds 1918 gerestaureerd, als raadhuis dienst doet. Bij fig. 18: Omstreeks 1500 werd dit kerkje gebouwd, nadat het eerste kerkgebouw van 1383 was afgebrand. Patroonheilige is Sint Antonius abt, de volksheilige, die in de middeleeuwen voor al door de boeren vereerd werd. Deze Antonius de kluizenaar leefde in Egypte van 250-356. Hij wordt meestal met een bel en een varken afgebeeld; dit varken duidt aan, dat de monniken van Antonius alom hun vee vrij mochten laten grazen. Volgens de legende heeft Antonius in de woestijn heel wat bekoringen te doorstaan gehad: de schilders hebben, vooral bij den overgang van de 15e naar de 16e eeuw, dit thema breed uitgewerkt. Bij zonderlijk Jeroen Bosch (f 1516) muntte hierin uit, - en 't is daarom, dat dit hier vermeld wordt, want de Bossche schilder heeft zeer waarschijnlijk ook Bokhoven bezocht en daar de legen den van den bekoorden kluizenaar leeren kennen, - evenzeer als het waarschijnlijk is dat Pieter Brueghel de eerste aanleiding voor zijn diablerieën vond in de Sint Genovevakerk van zijn ge boortedorp. Het Bokhovensche kerkje is in 1610 vergroot, in 1771 verbouwd en in 1914 door slechte restauratie tamelijk verknoeid. Bij fig. 19: De katholieke kerkgebouwen dragen tenminste één kruis in den top. Van ouds hebben de Brabantsche dorpssmeden er een eer in gesteld, zelf het kruis voor de dorpskerk te smeden. Zij bleven in den stijl van hun streeker kwam wat fantasie bij dezen arbeid te pas. Zoo ontstonden de a jour bewerkte ijzeren kruisen als dit, dat den toren van Hedikhuizen siert. Bij fig. 20: Langs de wegen in het uitgestrekte land tusschen Peel en Maas heeft menigeen hèt moede hoofd voorgoed neer gelegd in tijden van oorlog en oneenigheid. Waar de dorpelingen het stoffelijk overschot vonden, begroeven zij dit en zij voorzagen de plaats van een grafkruis. Zoolang aan de wegen niet veel veranderd werd, bleef het kruis daar staan. Maar toen het mo derne verkeer de eeuwenoude wegen bereikte, moest menig kruis verdwijnen. In Vierlingsbeek werd dit grafkruis met enkele an dere overgebracht naar het kerkhof. Bij fig. 23: Een dorp aan de rivier heeft een ander leven dan een dorp op de hooge gronden. De bedrijvigheid van de scheep vaart en de avonturen van de schippers, die ook naburige landen kennen, verruimen den blik van de dorpelingen. Ook is aan den walkant steeds wat handel met de varensgezellen. Een trage zeil-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 134