VERKLARING BIJ DE FIGUREN EN AFBEELDINGEN 121 Bij fig. 5: In de dorpskommen maken de waterleiding-maat schappijen een eind aan het bestaan van de eeuwenoude ophaal- putten. Toch zijn in de buitenwijken van de dorpen nog vele ge spaard. Zij behooien bij elke boerderij, want er is véél water noodig voor vee en huis en stal. En in den zomer kan diep in den koelen put de melk het best bewaard worden. Bij fig. 7: Het heiligdom van de boerenwoning is de haard, het haardvuur. Daar worden de maaltijden voor het boerengezin klaargemaakt - de soep trekt boven het vuur, de aardappelen en de groente worden er gekookt, in de smeulende asch worden appels en kastanjes gepoft daar vinden op koude dagen huis- genooten en buren een warm plaatsje. De schouw is versierd met tegels; de schouwrand met bordjes van tin of aardewerk. Zooals de boven afgebeelde „herd" in den Dungen zijn er nog vele in de Brabantsche dorpen, maar zij verdwijnen snel Bij fig. 8: Bouwkundige constructies in boerderij en stal hebben vaak een primitief karakter. Dit „gebont" of gebint in Helvoirt bevindt zich in de zoogenaamde geut van het achterhuis. De stijl, waaraan een ijzeren uitsteeksel is verbonden, is de karnstijl: daaraan hangt het apparaat om te karnen. Bij fig. 9: Er is geen weelde in de bebouwing van de zandige randen van Brabant. Maar wèl is er gemoedelijkheid, gezellig heid, schilderachtigheid. Daarom is het jammer, dat dit pittores ke geheel in de buurt van de Drunensche duinen verdween. Bij fig. 10: Nabij 's Hertogenbosch langs een dijk, die zeker tot omwalling van een legerplaats gediend heeft, staan kleine boer derijen als deze: verscholen en bijna opgelost in het landschap. Bij fig. 11: Een mooie, ruime dorpsherberg als deze is een stukje dorpsgeschiedenis op zichzelf. Bij fig. 12: Een van de minst geschonden marktpleinen in Bra bant is dat van Oirschot. Het Romaansche Mariakerkje (12e eeuw) heeft zijn eigen vrijthof, - de gothieke Sint Pieterskerk (15e eeuw) eveneens het gerestaureerde raadhuis (15e eeuw), ten westen van de Sint Pieterskerk, heeft een ruim uitzicht over het zwaar begroeide, schaduwrijke plein. Bij fig. 13: De kern van het ruime marktplein van Etten vormen raadhuis en kerk.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 133