oude boerderij, ja, als de stroompjes die vroolijk en glanzend langs de dorpen kabbelen en als de lindeboo- men die honderden jaren de markt beschaduwen en jaarlijks bloeien en geuren alsof zij onsterfelijk zijn. Die bevolking heeft haar eigen feesten en haar treur dagen, zij heeft haar eigen omgangsvormen en eigen spelen, en er is zelfs eenige herleving daarvan te be speuren. Diep in de volksziel leeft iets van de geschie denis van het voorgeslacht: wat Brabant beleefd heeft, zou bezongen kunnen worden in heldendicht en treur dicht, maar het blijspel zou nooit ontbreken. Een stuk van zijn kracht - en van zijn zwakheid is zijn humor. In de eeuwen van verdrukking hebben de dorpelingen het hoofd recht weten te houden, en dit was niet enkel te danken aan hun wortelvast geloof, maar ook aan hun onverstoorbare blijmoedigheid. Deze karaktereigen schappen hebben haar bekroning gevonden in de erfe lijke bereidheid tot levensaanvaarding die aan de meeste menschen, in Brabant geboren en getogen, eigen was en is. In den bloeitijd van het hertogdom hebben de Braban ders in de letters van den naam van hun gewest alle eigenschappen vertolkt waarom zij zoo veel daarvan hielden Beata dat is salich Regalis dat is conincklijck Antiqua dat is oudt Bona dat is goedt Audax dat is coene Nobilis dat is edel Caritativa dat is in minnen ontfermhertich Justa dat is rechtveerdich Amabilis dat is minlijck. Het jonge geslacht van heden grijpt terug naar deze naieve verheerlijking, die het verliefdheidslied is van een jeugdig en sterk volk. 119

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 131