Vraagt men, waar de onderscheidene karaktertrekken zoozeer samenkomen en zoo scherp zich afteekenen, dat men die onmiddellijk als Brabantsch kennen kan, dan is slechts één antwoord mogelijk: op de hoogere gronden, in de zanddorpen dus. Wie het wezen van zulk een Bra bantsch dorp wil leeren kennen, begeve zich naar Deur- ne, Gemert, Veghel, Vught, Oirschot, Eersel, Oisterwijk, Hilvarenbeek, Gilze, Ginneken, Zundert, Wouw, om er een dozijn te noemen van de vele tientallen die ge lijke trekken vertoonen en die zoo sterk verschillen van de rivierdorpen langs de Maas, de Merwede en het Hol- landsch Diep, maar ook van de kleidorpen in het westen. In de zanddorpen vinden wij een sterke cultuur die zich gedurende eeuwen gehandhaafd heeft in verwantschap met die van het oude hertogdom Brabant, dat in het jaar 1648 in tweeën geknipt werd toen de uitgestreden volkeren te Munster den vrede sloten. In de riv'ierdor- pen en de kleistreken heeft de cultuur een overgangs type daar is niet enkel iets van de karaktertrekken van Brabant en van de gewesten ten noorden van de rivieren, maar ook iets van wat het varende en trekkende volk er gelaten heeft op zijn doortocht. De steden hadden haar invloed op de dorpscultuur, met name vooral 's Hertogenbosch en Breda, die elk diep in het platteland en zijn leven ingrepen. Ook de stadjes, de pittige, bondig-gebouwde stadjes deden iets, naar mate hun regeerders de dorpelingen aan zich wisten te binden met geld of goed of geestelijke banden. Heden is de wisselwerking tusschen stad en dorp nog duidelijk zichtbaar voor den kenner van het gewest. Elk dorp heeft een stad waarop het gericht is, hetzij door ambtelijke betrekkingen, hetzij door handel of markt wezen, hetzij door onderwijsinstellingen. Van de dorpen ontvangen de steden een belangrijk deel van haar ver tier en haar kleur. De dorpen bepalen mede de geeste lijke stroomingen van het gewest, die in de steden schij- 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 12