7 INLEIDING De schilders hebben van het Brabantsche dorp een eenzijdige en beperkte voorstelling gewekt. Voor hen is het Brabantsche dorp eigenlijk alleen het zanddorp. Vincent van Gogh is hun hiermede voorgegaan: geen wonder, want de Brabantsche dorpen waar hij woonde en werkte Zundert, zijn geboortedorp, Helvoirt, Nue- nen - zijn alle drie zanddorpen. De tientallen kunst broeders, die hij naar Brabant trok door zijn arbeid, zochten eveneens de zanddorpen op: Heeze vooral en Son; Oirschot en Deurne, - de boomrijke zanddorpen en de wijde heidevelden, die gespreid liggen rond de zware kerktorens. De vruchtbaarste Brabantsche romanschrijver, August Snieders, liet zijn Brabantsche dorpsgeschiedenissen ook in de zanddorpen spelen, in het Kempenland, waaruit hij geboortig was. Antoon Coolen heeft zijn lezers her innerd dat Brabant ook zijn „dorp aan de rivier" heeft. Wie een goede kaart van Noord-Brabant voor zich legt, zal zien dat dit gewest véél dorpen aan de rivier telt, aan de groote rivieren Maas en Merwede en Schelde, maar ook aan de kleine rivieren, de Dommel, de Aa, de Donge, de Mark, de Vliet en de vele zijstroompjes. En vanzelf zal hij begrijpen dat Brabant tal van kleidor pen omvat, waar de bodem en de bevolkingsaard aan merkelijk verschillen van die der zanddorpen. Wij houden ons in dit boekje aan het ruimste begrip van de aanduiding: het Noordbrabantsche dorp, en wij verstaan daaronder alle dorpen die binnen de begren zing van de provincie Noord-Brabant liggen en leven. Hiermee doen wij de natuur geen geweld aan, want bij alle verscheidenheid van karakter der bevolkingsgroe pen zijn in deze dorpen tal van volkomen gelijke karak tertrekken te bespeuren, die de historie geboetseerd heeft in den loop der eeuwen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 11