op aanzienlijken afstand van de Maas gelegen, en hoog boven haar dal, volgt zij van de Belgische grens bij Weert tot bezuiden Grave, de groote Noord-Limburg- sche bocht van die rivier. Op de flauw-gewelfde strook tusschen de Astensche Aa en het Dommelbekken een gelijkwaardige vennenrichting. Oogenschijnlijk minder regelmatig liggen vele vennen tusschen de beken van het bovenstroomgebied van de Dommel en de Beerze, maar ook hier openbaart zich toch plaatselijk scharing, parallel met beken. Aldus vooral bezuiden Valkens- waard, langs den wortel van de eigenlijke Dommel. De vennen van Oisterwijk liggen zuidoostelijk tot zui delijk en oostelijk van het dorp, in het gebied van den Voorsten Stroom of Lei, den Achtersten Stroom of Reusel en de Kleine Rosep. Door de vereeniging van deze drie beken ontstaat de Run of Aa, die, de richting van Lei en Reusel voortzettend, dan de Beerze of den Grooten Stroom opneemt en op hare beurt, even boven Vught, door de Dommel wordt opgenomen. Deze ven nen openbaren een algemeene richting van het Zuid westen naar het Noordoosten, gelijk de stroomrichting van de Run, den Voorsten Stroom en het deel van den Achtersten Stroom, waarnaast de meeste gelegen zijn. Vooral ook in de lobben van het Choorven en het Kolkven komt die richting duidelijk te voorschijn. Zijn onderzoekingen hebben prof. Dubois ertoe gebracht het ontstaan van de vennen te verklaren als een verschijnsel uit den ijstijd, namelijk als gevolg van het smelten van in het zand bedolven stukken „dood ijs", die zich van de landijsmassa, bij haar terugtrekken hadden afge scheiden, voornamelijk schotsen en vlotten van het drijfijs op de delta van de Maas in dien ijstijd. Wanneer nauwelijks ook over de geheele delta het water in vele telkens verlegde takken zich heeft uitgebreid, kan toch worden aangenomen dat in sommige standvastige, bree- de en diepe geulen de meeste met zand beladen en onbelaste ijsschotsen en ijsvlotten afdreven, zich op- 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 119