rechtsgedingen zijn om het bezit en de verdediging er van gevoerd! maar zij gaven tevens afzonderlijke kleur en klank aan het landschap. De normalisatie van de stroompjes heeft de meeste watermolens vernietigd. In 1931 bestonden er in Brabant nog een twintigtal sindsdien zijn er opnieuw verscheidene verdwenen. Het landschap is hierdoor verarmd. De nieuwe tijd veegt veel oude schoonheid meedoogenloos weg: het nut be slist, niet de schoonheid. Enkele idealisten pogen het streven van de dienaren van de nuttigheid te temperen door de verheerlijking van den dienst van de schoon heid. Dan zijn er nog in Brabant de wielen en de vennen. De wielen: raadselachtige plassen en tooverachtige vij vers, waaraan legenden en sagen een geheimzinnig leven hebben toegekend. Voor de jeugd van het dorp waar zij liggen, hebben zij een bijzondere aantrekkingskracht. En menig eenzaam wandelaar, die het spel van vogels en visschen bespieden wil, rust daar even. De vennen: overblijfselen uit den oertijd, toen de wilde wateren den bodem van Brabant uitschuurden, droo- men van dichters, verwezenlijkt in een wijde hei of tusschen de ruischende dennen, - vennen als die van Oisterwijk, waar de vreugden van het natuurgenot te proeven en te doorproeven zijn in alle seizoenen voor den dorpsbewoner, die ermee vertrouwd is, maar wel licht nog meer voor den stadsbewoner, die zulk een levende weerspiegeling van de hemelklaarte en de wol kenluchten in geen enkel museum bewonderen kan. Menig dorp in het oosten van de provincie heeft wan delaars en natuuronderzoekers en peinzers aan zich gebonden door zijn vennen. De schilders en teekenaars vinden er jaar op jaar inspiratie. Hoe ontstonden de vennen van Oisterwijk? Deze vraag heeft prof. dr Eug. Dubois indertijd ook gesteld, - en hij heeft getracht 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 117