graveurs, etsers en teekenaars. Zijn topografische pren ten zijn misschien de meest bekende en de meest ge zochte. Zij werden blijkbaar ook in afzonderlijke exem plaren verkocht en door velen verzameld, wellicht ook veel door vreemdelingen, die voor korten of langen tijd in de koopstad moesten verblijven. De stad aan den Amstel en het IJ was toen het voornaamste handels centrum ter wereld en werd door vertegenwoordigers van alle naties bezocht. Dit verschijnsel heeft ongetwij feld bijgedragen tot de buitengewone prentenproductie. Nog heden ten dage heeft de Nederlandsche topogra fische prent de belangstelling van geheel de beschaafde wereld. De serie prenten van Pieter Schenk vulden aan, verbeterden, gaven nieuwe gebouwen en andere gezich ten dan die in de Beschrijvingen van Dapper en Com- melin waren te vinden. Tijdgenoot van Schenk was Pieter van den Berge (werk zaam 1648-1727), een zeer productief meester, van wien wij o.m. een prachtig panorama van Amsterdam kennen, van plm. 1680. Ook de bekende gravure van de Burgerzaal in het Stadhuis is van zijn hand. Zijn vele stadsgezichten zijn voortreffelijk geteekend, prach- tig uitgevoerd, fijn en teer van toon en smaakvol ge componeerd. Ontegenzeggelijk hebben de Fransche graveurs van zijn jaren hem sterk beïnvloed. De „school" van Gérard de Lairesse, waartoe hij behoorde en met wien hij veel heeft samengewerkt, was èn naar Frankrijk èn naar de mythologie georiënteerd. Geest verwant ^van Van den Berge was Philibert Bouttats 1655 1733), van wien wij een aantal mooie stadsgezichten kennen. Fen bijzondere plaats heeft de Nijmeegsche geleerde Dr. Johannes Teyler 1648—1712) ingenomen. Hij heeft zeer vele en merkwaardige proeven genomen in zake het drukken in kleuren van kopergravuren. Het belangrijkste deel van zijn uitgebreid oeuvre is aan bloemen en vogels gewijd. Doch een enkele maal heeft hij ook een stadsgezicht - meestal uit Amsterdam, in 81 Nederland in de Prentkunst 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 90