Jan van der Heijden (1637-1712), schilder van vele stadsgezichten in den lande, uitvinder van de slang brandspuiten en straatlantaarns, heeft zich - het spreekt haast vanzelf - ook op de teekening van het schoons van zijn woonstad toegelegd. Echter niet in een serie, zooals wij die uit zijn jaren gewoon zijn, doch meer in de gravuren, waarin hij zijn uitvindingen heeft ver klaard en bekend gemaakt. Zijn z.g. „Brandenboek" verscheen in 1690. In dat werk heeft hij tallooze aar dige stadsgedeelten in gravure gebracht en dat met een nauwkeurigheid en compositietalent, die bewondering wekt. De grachthuizen zijn met buitengewone toewijding geteekend, die nauwelijks een voorbeeld vindt en als handwerk beschouwd zijn zij van een onbegrijpelijke bekwaamheid. Er wordt ons geen onderdeel, zelfs niet het kleinste, gespaard. En toch zit zoo'n gevel vast in zijn voegen, er rammelt niets en er is geen sprake van verbrokkeling of al te veel gedetailleer. Er is iets bloeiends en geurigs in deze gravuren gebleven. Nog in het einde der eeuw was het enthousiasme voor het Amsterdamsche stedeschoon niet in het minst ver zwakt. Er waren blijkbaar nog belangstellenden in overvloed, die in 1697 een uitgave als die van C. Com- melin „Beschrijving van Amsterdam" mogelijk maak ten en evenzeer bekwame teekenaars en etsers, die haar konden versieren. Dit werk bevat niet minder dan vijftig nieuwe afbeeldingen, door verschillende meesters ver vaardigd. De graveur en etser J. Mulder (1659-na 1710) heeft wel het grootste aandeel genomen. Hij heeft behalve in dit werk nog zestien fraaie afbeeldingen „Vues de Gunterstein" uitgegeven, een voorproef van de vele prenten, die de Vechtstreek, het zomerverblijf van de Amsterdamsche patriciërs, zou opleveren. En nadien gaf Pieter Schenk (1661-1715) in niet min der dan honderd prenten een verzameling uit „Gezich ten der ^stad Amsterdam en derzelver voornaamste ge bouwen". Ook hij was een lid van een zeer uitgebreide en bekende uitgeversfamilie, waaronder vele knappe 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 86