vergelijke de gegraveerde wolken op afbeeldingen van Simon Frisius, die massief en rond zijn, met de luchten op de prenten van Pieter Schut e.a. Het streven naar verfijning, naar sublimeering, kenmerkt trouwens de geheele grafische kunst dier tijden, waarbij invloeden uit Frankrijk en Italië een groote rol hebben ge speeld. Een van de groote meesters, die in de laatste decennia der eeuw den nieuwen stijl hebben voorgestaan, is Romeijn de Hooghe (645—1708) geweest, een man, die een zeer avontuurlijk leven heeft geleid, veel van de wereld heeft gezien en daarbij een uiterst bekwaam teekenaar is geweest. Zijn productie is buitengewoon groot geweest. Zijn prenten dragen alle kenmerken van den tijd. Zijn topografische etsen zijn altijd meer „straat"-gezichten, dan wel bepaalde gebouwen als af zonderlijkheden gedacht. Wel zal het gebouw steeds in de compositie domineeren en de entourage onderge schikt zijn gehouden, maar zonder stoffeering vonden wij zelden of nooit een prent van hem. Die stoffeering heeft een geheel ander karakter, dan wij in voorgaande tijden hebben ontdekt. De door vier witte schimmels getrokken karos, vele deftige, in lange mantel gehulde wandelaars met hun nog eleganter, in kleurig satijn gedoste dames, die zich statig bewegen langs de met beuken en iepen beplante grachten en straten zijn de andere elementen in het vertier der steden geworden. En daarbij zijn de meer schilderachtige effecten meer en meer opgemerkt; een hooge, over de smalle gracht zich krommende brug, zoo mogelijk „ver" in het tafe reel laten zien, het grillige lijnenspel van top- en trap gevels, een lichtbewolkte lucht die het geheel overkoe pelt, de spiegelingen van huizen- en boomenrijen in het water het zijn alle getuigen van een nieuwe visie op het stedenschoon. Dan nog, in die jaren was de zin voor de allegorie en voor het ornament meer en meer gegroeid. Omlijstingen met sierlijke randen, hoekvul lingen, orneering met cartouches die door putti's 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 81