Steven van Lamsweerde (1621—1636) heeft ons een zeer waardevolle gravure nagelaten, n.1. een afbeelding van den Domtoren en de Domkerk te Utrecht in 1660, toen beide monumenten nog één geheel vormden. Men weet, dat in den hevigen orkaan van 1674 het schip van de kerk verwoest werd en nooit is hersteld. Het is de laatste afbeelding van dit imposante geheel en laat in alle onderdeden duidelijk den fraaien bouwstijl zien. Zeldzame afbeeldingen zijn ook die van Christiaen van der Hagen, een kunstenaar die van 1663 tot 1695 te Amsterdam werkzaam is geweest. Hij heeft ons een aantal prenten van gebouwen uit Leiden nagelaten, de Academie, Raadhuis, Lakenhal, enz., zeer fraai uitge voerd en van bijzonder topografisch belang. De kunstenaar is altijd een zoekende geest. Hij is nooit tevreden en wil altijd méér en beter. Hij kan niet rusten noch berusten in het eenmaal gevestigde en is immer bezig het bestaande te volmaken, te verfijnen, te ver anderen en te doen aanpassen aan nieuwe eischen en andere wenschen. De stevige kopergravure had in den loop der eeuw de meer speelsche ets als ernstige mede dingster naast zich gekregen. Maar de wisselwerking, die tusschen graveur of etser en uitgever en drukker bestond, had noch het eerste, noch het andere procédé geheel van de hand gewezen, integendeel beide werden nauw aan elkander verbonden, en uit dit huwelijk werd een nieuwe werkwijze geboren, die wij kennen onder den naam taille-douce„zachte snede". Dit procédé zou in de jaren om 1660 de zuivere kopergravure van het tooneel verdringen en naast de ets het terrein der boek illustratie gaan beheerschen. De taille-douce in de wandeling zoowel gravure als ets geheeten is in be ginsel een ets, waarin de zware, donkere partijen of de kern van het onderwerp met de burijn dus op de wijze van een kopergravure is bewerkt. Men verkreeg door deze methode, dat er meer schakeering, toon, kleur en stofuitdrukking in het geheel ontstond, de teere licht partijen milder, de schaduwen intensiever werden. Men 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 79