66 stijl gehouden, dien wij uit den atlas van Braun hebben leeren kennen. Van een schilderachtiger allure waren de gezichten als die Herman Saftleven in 1648 van de stad Utrecht heeft gemaakt. Het is een groote ets, op drie bladen afge drukt, niet meer als voorheen, bijna geheel liniair ge- teekend, maar „natuurlijk", zooals de meester de stad in werkelijkheid had ontwaard, met licht en schaduw, de omgeving rijk gestoffeerd met wandelaars, visschers, schippers en landlieden, met weiden en slooten en vee en oude boomstammen, en dat alles onder luchten met prachtige wolkengevaarten. Voorloopig zouden echter deze uitvoerige en uitgebreide stadsgezichten niet veel navolging vinden. Eerst in de 18de eeuw wordt deze wijze van doen algemeen. Inmiddels bleven de „Beschrijvingen" in steeds toe- nemenden omvang en met steeds meer afbeeldingen verschijnen. Een der uitgebreidste en fraaiste uitgaven uit die jaren is het „Tooneel der steden der Vereenigde Nederlanden" geweest, uit 1649, uitgegeven en verzorgd door den wereldberoemden Joan Blaeu 1600— 1673). Zijn vader, Willem Janszoon Blaeu (1571— 1638) had zich reeds een wijdvermaarden naam weten te verwerven door zijn prachtige atlassen. Hij is be halve een energiek uitgever, ook een geleerde van be- teekenis geweest. Als leerling van den grooten Tycho de Brahe had hij zijn zin voor geografische en natuur kundige problemen ontwikkeld en met een gloeiend enthousiasme zijn werken verzorgd. Zijn zoon is in de voetsporen van den waardigen vader getreden en heeft zijn werk met niet minder talent voortgezet. Door een brand in de magazijnen is zijn voorraad bijna geheel verloren gegaan. Zijn uitgaven zijn heden zeer zeld zaam. Een welhaast complete serie bezit het museum te Weenen, bestaande uit niet minder dan 41 banden. In het „Tooneel" treffen wij vele gravuren, die ons van verschillende Nederlandsche steden een vrij nauwkeu rig beeld gaven. De wijze van graveeren is iets milder

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 73