ming, door de speling van het onbezoedelde licht over het stille water, over den ouden, knoestigen boomstam, over de huizen en molens aan de overzijde, over de blanke zeilen van de kleine vaartuigen, door de rust en bezonkenheid van het geheele tafereel. Nog inniger misschien is het prachtige z.g. „bruggetje van Six", groot door zijn eenvoud, uitgebreid in zijn beperktheid. Uit dit klare beeld straalt een wereld van schoonheid en van licht en bovenal: van het Holland, van het atmosferische, gedempt-kleurige lage land, grootsch in zijn verlatenheid, veelzeggend in zijn eenzaamheid. Van de vlakten uit heeft Rembrandt eens de bekoring van zijn woonstad ondergaan, toen hij haar stekelig silhouet gewaar werd temidden van de door slooten doorkliefde heemden. Als een licht uit den nevel rijst zij uit de aarde op, overwelfd door den wijden effen hemelkoe pel. Het is wel een geheel ander beeld geworden dan de „kaartenmakers" van voorheen ons te zien hebben ge geven. Zij schonken ons afbeeldingen, die positief en klaar waren, geboren uit den zekeren grond van kennis en weten. Rembrandt ontwaarde de stad als een visioen, als deel van het groote ruime heelal, waar èn aarde èn licht een nieuwe wereld scheppen. De groote koopstad aan het IJ, met haar vele groote kunstenaars en ondernemende uitgevers, was in het ver beelden en beschrijven van stad en land voorgegaan en zij zou haar terrein voorloopig niet prijsgeven. Doch ook in andere steden wij hebben er reeds eenige ge noemd ontstond hetzelfde verlangen. Ook daar heb ben de meesters naar de etsnaald gegrepen om hun stad af te teekenen. Naast de atlassen met de vele platte gronden, bleef het profiel-gezicht „het aenzicht", het meest in trek. In het begin der 17de eeuw verschenen er zelfs in zeer groote formaten, veelal ongeveer een meter breed en meer. Zoo kennen wij een uitvoerig ge zicht op de stad Deventer door Johan Christiaens, van ongeveer 1615 en van nog enkele andere steden. Maar deze waren nog in den ietwat ouderwetschen landmeters- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 71