Voor ons is zijn uitgave „Nieuwe en Eijgentlijcke Af- beeldinghe der Stads-Poorten van Amsterdam", die omstreeks 1640 verscheen, hoogst belangrijk. Derge lijke prentwerken zijn evenzoo monumenten als de bouwwerken, die zij verbeelden. Als wij deze afbeel dingen zien, denken wij steeds aan den componist Claude Debussy, toen hij, wellicht schertsend, over zijn „vak" het altijd moeten werken met die acht muziek noten de verzuchting slaakte: „Quel métier!" Wij zeggen hem die woorden na, maar leggen de klemtoon anders. Reinier Nooms' „eijgentlijcke" afbeeldingen willen een „getrouwe" weergave van de beroemde Am- sterdamsche stadspoorten beteekenen. Dat zijn zij inder daad geworden, maar zij geven méér dan het eigentlijke, zij geven ook een stuk van het Amsterdam-in-bloei, van het leven aan het water, van de bedrijvigheid der bur gers, van de typische habitus der stad. Met groote liefde en zorg zijn deze verbeeldingen op de koperplaat ge- tooverd. Maar wij kennen van Zeeman meer dan deze poorten. Zijn Amsterdam had prachtige oude torens, die temidden van de drukke stadsgedeelten stonden of aan het water. Wie zal het den zeeman euvel duiden, dat het water hem een onmisbaar element was, zelfs als hij op het droge vertoefde. Die torens aan of bij de grachten hadden zijn belangstelling. En dat water te stoffeeren met tallooze vaartuigen, wier mastenrijen een pijnbosch geleken en naast de zware pompeuse oude bouwwerken te laten oprijzen, is karakteristiek voor dezen kunstenaar. Zóó laat hij ons de revue passeeren van wat Amsterdam aan schoons en merkwaardigs be zat. Wij vertoeven met hem bij den Haringpakkers- toren, dwalen langs het Rokin met de beurs, over de Nieuwmarkt met de waag, langs den Schreierstoren, den Montelbaanstoren, Rapenburg, de Regulierspoort, de Leprozengracht, de Appelmarkt, de Haarlemmer poort en wat al niet. In diezelfde jaren dwaalde een andere groote meester- etser langs de grachten en door de welige landouwen 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 69