57 de stad, maar ook voor de provincie, het land. In 1616 gaf hij een serie „Hollandsche kasteelen" uit. Ook hij bepaalde zich niet alleen tot het gebouw op zich, maar plaatste het in zijn omgeving. Hij was een voortreffelijk teekenaar, die met verfijnden smaak en uiterst ge oefende hand zijn verbeeldingen wist te realiseeren. Zijn gebouwen verrijzen machtig en grootsch tusschen zwaarbekruinde boomgroepen, hier en daar afgewis seld door een boerderij, een brug, een stroom, een land weg. De natuur zag hij grootsch en breed, vol kleur en atmosfeer. Zijn composities zijn altijd gedrenkt in een behagelijke rust en zijn nooit zonder gevoel en fantasie. Hij hield er van om zijn schetsen van kasteelen en ge bouwen te geven in tafereelen, als „de vier jaargetijden" enz. Doch zijn speelsch vernuft deed hem een enkele maal de werkelijkheid voorbijzien: kregen de monumenten een uiterlijk, dat den topograaf niet geheel en al zou bevredigen. Doch naast deze in artistiek opzicht prach tige prenten, weten wij er een grooter aantal, die ge trouw aan de werkelijkheid zijn gebleven. Petrus Kaerius (Pieter van der Keere, 1571—na 1624) was een Gentenaar van geboorte, doch heeft lang in Amsterdam gewerkt. Hij heeft een enorm aantal kaar ten, stadsgezichten, prospecten, enz. gemaakt. O.a. be zorgde hij de gravures in de Hollandsche uitgave van Guicciardini van 1617. Van den graveur Willem de Haen (Guillelm Haenius), die Orlers' Beschrijving van Leiden met afbeeldingen heeft voorzien, zijn geen levensbijzonderheden bekend. Behalve de prenten in genoemd werk, zijn er nog vele andere van hem in omloop. Omstreeks 1630 zien wij, naast de kopergravure, ook de etsprocédé's in de boeken toegepast. Simon Frisius is een der eersten geweest, die de nieuwe kunst in het Noorden heeft geïntroduceerd. Het duurde echter vrij lang eer wij haar algemeen gebruikt zien. De koper gravure heeft ontegenzeggelijk een stoere en krach tige stijl, een karakter dat uitstekend kon voldoen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 64