De kunstenaars dier tijden hebben in wondervolle ver beeldingen land en stad in prent gebracht. Guicciardini en zijn artistieke medewerkers waren hen voorgegaan. Maar zijn uitgave was en bleef een reisbeschrijving. In het begin der 17de eeuw, toen de steden in het Noorden meer en meer tot bloei kwamen, was als vanzelf bij de schrijvers het streven gegroeid om zich niet meer tot het land in het algemeen, maar tot de stad in het bij zonder te bepalen. Amsterdam, de voornaamste han delsstad in die jaren, is vooraan gegaan. De uitgave van Joh. Pontanus, „Rerum et urbis Amstelodamensium historia" van 1611, is de eerste „stadsbeschrijving" in Nederland geweest. Een Hollandsche vertaling ver scheen reeds in 1612. Weldra zouden in vele andere steden enLhousiaste mannen lijvige boekdeelen over hun woonplaatsen laten verschijnen. De uitgaven hebben zich in den loop der eeuw snel opgevolgd, het aantal is zeer beteekenend geworden. Het overgroote deel de zer geschriften werd met talrijke en fraaie gravuren en etsen versierd en deze zijn het, die ons een vrij volledig beeld geven van het land en de stad uit den bloeitijd. Doch zij niet alleen. Er zijn nog vele andere werken verschenen, die hoewel zij dit niet bedoelden het overzicht aanvullen en toelichten. Wij meenen de ver halen over de belegeringen, die veelal zijn verduidelijkt met afbeeldingen, plattegronden en „overzichten" van de betreffende steden. De 17de eeuwsche burger stelde het ook op prijs, als zijn plaatselijke feesten, intochten van vorsten en andere plechtigheden in de koperplaat werden vereeuwigd. Even grootsch opgezet als het feest, werden ook de prentwerken verzorgd, die de verschil lende episoden van het gebeuren vertoonden. En niet zelden werden daarin de topografische bijzonderheden nauwkeurig verwerkt. Evenzoo is het met de atlassen gesteld, die, behalve de „plattegrond-kaart" ook een of ander „gezicht" hebben gegeven, niet zeldzaam ook een „stadsgezicht". Het schoonst van alle waren ongetwij feld de niet zeer talrijk verschenen etsen die een 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 55