verhaalt, hoe men zijn „perspectiven met verwonderinge beschouwde", hoe men weddenschappen aanging inzake „twee half open staende deuren" waardoor men in een portaal en op een trap zag, waarvan men beweerde, dat het „een natuerlijcke open deur was", en dat de verliezers, toen zij hun „gelach bier, een ton boter en derghelijcke" kwijt waren, wenschten dat „des schil ders handen mochten bedreckt wesen". Elders had hij een lamp geschilderd, waarvan men meende „datter een natuerlijcke en brandende lampe hangt". Van Hans' zoon Paul weet Van Mander te vertellen, dat „ter be- gheerte van den Keijser maeckte hij in de Salette een Perspectyf met een doorsiende Galerije in eenen Hof met een Fonteijne, alwaer de Keijser als hem vergis sende dikwijls meende door heen te gaen Notities als deze toonen aan hoe men - d.w.z. de leeken van toenmaals de kunst der perspectivische verkortingen als een artistieke goochelarij hebben beschouwd en haar met stomme verbazing gadegeslagen. Maar ook de kunstbroeders van Hans Vredeman, voor wien het gebied der perspectief vol voetangels en klemmen, vol angsten en gevaren was, hebben hoog tegen den meester opgezien en hem om zijn knapheid geprezen. Het was zeker de schuld niet van Hans Vredeman de Vries zelf, dat hij, ondanks de aanbeveling van Prins Mau- rits, zich niet benoemd zag tot hoogleSRar in de weten schap der perspectief en verwante vakken aan de hoo- geschool te Leiden. Simon Frisius is ongetwijfeld een groot bewonderaar van Hans Vredeman, en, naar onze meening, in zekeren zin zijn leerling geweest. Zijn „perspectiven" hebben alle constructie-elementen in zich, die in Hans' boek waren gedoceerd. Zonder feilen zijn Frisius' afbeeldingen niet gebleven. Hij heeft de Amsterdamsche Sint Anthonis- en Reguliers-poorten van te dichtbij geteekend, een 'te geringen afstand er van genomen en niet een, waardoor het monument met één blik te overzien zou zijn. En ook met enkele andere zaken van meer ondergeschikten aard heeft hij de per- 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 47