Hij is een der eersten geweest, die het gebouw om haar zelfs wille afbeeldde, die het in den voorgrond van zijn composities plaatste en de omgeving ondergeschikt hield. Veel meer dan zijn voorgangers bracht hij „re- lief" in zijn gravuren. Het feitelijke gegeven werd door soms ietwat krasse licht- en schaduwcontrasten geaccentueerd, de contouren duidelijk aangegeven. Tijdgenoot en geestverwant van de grootste graveurs die Nederland ooit heeft gekend, als Hendrik Goltzius, Jan Saenredam, Jacob Matham, Jacob de Gheijn, e.a. was hij mèt hen een enthousiast voorstander van den nieuwen, d.w.z. van den Italiaanschen stijl. Simon Frisius was ook tijdgenoot van dien anderen Fries, Jan (of Hans) Vredeman, dien wij tevoren al hebben leeren kennen als schrijver van het Perspectief- boek, een soort toegepaste doorzichtkunde met gefin geerde ontwerpen van stadsgedeelten, gebouwen, enz., die volgens de regelen der kunst in perspectief waren gebracht. Overeenkomstig dit dubbel karakter draagt het den titel „Scenographia sive Perspectivae". De Hol- landsche uitgave van 1611 was zelfs door Frisius ge ïllustreerd met zeer demonstratieve voorbeelden. Beide kunstenaars waren vrienden en geestverwanten, die voor hun tijd veel van de wereld hadden gezien en wien het nuttig en noodjg scheen hun toch al zeer weetgie rige tijdgenooten de vruchten van hun ervaringen en onderzoekingen te boek te stellen. De kunstenaars in het algemeen hadden behoefte gevoeld aan hulpweten schappen, die hun afbeeldingen konden volmaken en in het bijzonder waren zij, die zich op „de architectu ren" zooals zij het bouwkundige deel van hun com posities noemden toelegden, met uitgaven van per- spectiefboeken en dergelijke zeer gebaat. Wat die volgens „de wetten der perspectief" gegraveerde ar chitecturen voor de tijdgenooten hebben beteekend, wordt ons duidelijk als wij bij den befaamden kunste- naarsbiograaf Carel van Mander de bladzijden lezen, waar hij over Hans Vredeman de Vries schrijft en ons 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 46