De afbeelding van het afzonderlijke gebouw durft men, zoo schijnt het ons, nog niet aan. Hessel Gerrits (1581— 1632), een kunstenaar die in Alkmaar en Amsterdam heeft gewoond en gewerkt, heeft ons eenige series pren ten nagelaten, die bedoelen „De vier jaargetijden", „De maanden", „De elementen" of dergelijke voor stellingen in min of meer emblematischen of allegori- schen trant te verbeelden. Het zijn, in grooten opzet, landschappen, met hier en daar, eenigszins verborgen, gezichten op dorpen en kasteelen in het Utrechtsche gelegen. Op een dezer prenten is het kasteel Nijenrode afgebeeld, op een andere het kasteel Zuilen, enz. Ook Esaias van de Velde 1590-1630) heeft dergelijke prenten ontworpen en meer anderen. Uit de voorgaande beschouwingen is gebleken, dat de meesters in het Noorden zich meer en meer deden gel den. Adam. van Vianen, van wien nauwelijks levens bijzonderheden bekend zijn, gaf in 1598 een platte grond en profielen van Utrecht. Paulus Uten Wael, eveneens een vrijwel onbekend graveur, heeft een plan van Hoorn in 1596, van Kampen in 1594 uitgegeven. Pieter Bast (Bastius) schijnt een der eersten te zijn geweest, die de Noordelijke provinciën heeft doorkruist. Hij moet omstreeks 1550 te Antwerpen geboren zijn. Zijn werkzaamheid teekent zich eerst plm. 1594 duide lijk af. Hij woonde toen in het Noorden en was bekend als teekenaar, plaatsnijder, uitgever en carthograaf. In 1598 was hij in Emden, in 1599 te Amsterdam, in 1601 te Leiden, waar hij in 1605 is begraven. Wij kennen van hem verscheidene gezichten op steden o.a. van Amsterdam, Dordrecht, Emden, Franeker, 's-Graven- hage, Leeuwarden, Leiden, Middelburg, Nijmegen, Hoorn, Utrecht. Van Veere gaf hij geen „gezicht" maar hoofdzakelijk enkele gebouwen, de Warwijksche poort en de Kerk. De compositie herinnert aan oudere voor beelden. Ook hier gaat het eigenlijke onderwerp min of meer verscholen, ditmaal achter een rederijkersach tig tafereel, waarbij eenige verzen de verklaring geven: 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 43