niet als levendig, reëele gevallen geschetst, ook niet als zoodanig bedoeld, maar in ieder geval in beginsel aan wezig. Een gedeelte in de stad, een plein, straat, hof, een om een of andere reden historisch of merkwaardig monument, een gedenkwaardige plaats, een bijzonder gebouw of wat dan ook, geteekend om-zich-zelfs wille en los van „de kaart" en „het project" had nauwelijks de aandacht van de graveurs gehad. Een der oudste en ook een der merkwaardigste prenten van dien aard is een gezicht op de Oude- of St. Nicolaas-kerk te Am sterdam. Het is een z.g. „loterij-prent", in houtsnede uitgevoerd en in 1558 ontstaan. Zij had ten doel den volke te laten zien hoe de kerk er na een eventueele vergrooting uit zou zien. Om die verbouwing te bekos tigen, hadden de bestuurderen een loterij ingericht, waarvan zij finantieele baten verwachtten. Het is een der oudst bekende afbeeldingen van een „bestaand" gebouw, dat met groote waarschijnlijkheid direct naar de werkelijkheid is geteekend. Een der oudste „stadsgezichten" naar de werkelijkheid genomen, is de afbeelding van het Binnen- en Buitenhof met Vijverberg te 's-Gravenhage. Het is een van de twaalf bladen, in 1586 uitgegeven ter gelegenheid van de inkomst van Leicester, merkwaardig omdat, ondanks den winter, op den Vijver waterspelen worden gehouden. Wie deze prent heeft gemaakt, weten wij niet, maar het is een kunstenaar geweest, die zijn vak wèl verstond. Naar de gewoonte dier tijden is ook dit stadsgezicht „in vogelvlucht" geteekend, omdat de teekenaar gaarne alle onderdeden èn de spelen èn de situatie tegelijk wilde laten zien. Geestig is de stoffeering met de vele kleine menschen, die zich verlustigen aan de feestelijk heden, die voor hen ongewoon moeten zijn geweest. Deze prent heeft waarschijnlijk zijn ontstaan te danken aan de bijzondere gelegenheid, het feest. Van een regel matige verschijning van dergelijke stadsgezichten zou voorloopig geen sprake zijn, d.w.z. niet voor de jaren om 1600. 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 39