zich zelf te doen gehad, om zich aan bespiegelingen te kunnen overgeven. Wat zouden zij meer en beter waardeeren dan hun huis en stad, die zij zelf met noeste vlijt en harden arbeid hadden opgebouwd? Waren niet hun gildehuizen, hun beurs, hun waag, hun haven, hun stadhuis, hun kerken en torens, hun markten en pleinen ontstaan en een gevolg geweest van hun ondernemings geest, hun durf en overleg? Wij hebben de beeltenissen van die mannen maar te zien, als zij als gildebroeders bijeen waren om hun zakenbelangen te bespreken of m schuttersvendels, als het moest, hun stad te verdedigen, zooals zij ons in de schilderijen van Cornelis Anthonisz. dezelfde kunstenaar, die den eersten plattegrond van Amsterdam teekende en van Dirck Jacobs e.a. zijn nagelaten, om te bespeuren dat het mannen zijn ge weest, die wisten wat zij wilden. Het waren lieden die binnen de solide materieele omheining van verstande lijkheden en zekerheden, waarmede zij zich tegen alle gevaren en aanvallen van buiten ommuurd hadden, toch behoefte gevoelden om zich te laten meevoeren op de vleugelen der schoonheid en te dwalen door de lan den van den geest. Het tooneel, de dichtkunst, de ge schiedenissen hadden hun volle belangstelling en velen gingen daarin geheel op. De afbeeldingen van hun steden en monumenten zijn met denzelfden ernst en klaarheid geteekend, die ook hun maatschappelijke op vattingen kenmerken. Maar zij wenschten hun afbeel dingen versierd met fraaie omlijstingen en randen, met de wapens van stad of gewest, met cartouches en em blemen. De prenten van Braun in den „Stedenatlas" zijn veelal smaakvol gestoffeerd met figuren, tekst banden, wapens, enz. Het schijnt ons soms, alsof uit die stevige en rustige composities iets opklinkt, wat wij ook in de „refereijnen" en „zinnepoppen" van Anna Beijns en den toen nog jongen Roemers Visscher beluis teren: Trou moet Blijcken. Indien wij een oogenblik de plattegronden, de profiel gezichten, de panorama's, projecten, vogelvluchtkaar- 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 37