verbreiding van de schoonheid van eigen stad en land en voor de ontwikkeling van den artistieken smaak hunner tijdgenooten. De prent kon gemakkelijk van hand tot hand gaan, vroeg geen groote finantieele of fers en door de belangrijke onderwerpen in aantrek- kelijken vorm gestoken, vond zij gretig aftrek. Plantijn heeft het niet bij de uitgave van Guicciardini's voornaam werk gelaten en zijn medewerkers, die veelal ook hun eigen uitgevers waren, hebben zijn voorbeeld gevolgd. Bernard van de Putte graveerde in 1564 een „Zicht op Antwerpen"; Hans Liefrinck (geb. te Lei den? werkte 1538—'70) heeft zelfs veel stedeplannen en gezichten uitgegeven, o.m. een serie tusschen 1556— '69, door Pieter van der Heijden (Petrus A Merica) geteekend en gegraveerd; Arnold Nicoldi deed in 1585 een serie van twaalf kopergravuren bij Plantijn ver schijnen, alle gezichten op Antwerpen en de Schelde. Een der belangrijkste en merkwaardigste teekenaars en graveurs van stadsplannen en stadsgezichten is Antoon van de Wijngaerde geweest. Hij woonde aanvankelijk in Brussel, waar hij „panorama's" teekende voor Plan tijn. In 1561 ging hij naar Spanje, in dienst van Phi lips II. Wij hebben nog verschillende magistrale teeke- ningen van zijn hand, o.m. een fraai gezicht op Amster dam, in vogelvlucht geteekend op een blad, dat niet minder dan 1,65 X 0,435 meter groot is. Hij heeft ook dergelijke gezichten gemaakt van Dordrecht 1558), van het land rondom 's-Hertogenbosch (1558—'63), van Utrecht en van enkele Zeeuwsche steden. De uitgave van den „Steden-atlas" van G. Braun heeft gewichtige diensten aan de Noordelijke Nederlanden bewezen. Het werk is verschenen omstreeks 1570—1580 met niet minder dan 376 platen, zeer fraai uitgevoerde plattegronden en hoogst interessante gezichten in pro fiel en in vogelvlucht, dikwijls van verschillende rich tingen gezien. De meeste steden in het Noorden zijn er in opgenomen, voortreffelijk geteekend en smaakvol gecomponeerd. 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 35