Tot de ontwikkeling van de topografische graveerkunst en tot de vorming van topografische kunstenaars heb ben tot zekere hoogte de geïllustreerde geschiedboeken en in het bijzonder de reisbeschrijvingen bijgedragen, die in de laatste helft van de eeuw meer en meer werden uitgegeven. De belangrijkste van deze uitgaven is on getwijfeld die van Lodovico Guicciardini geweest „De- scrittione di tutti i Paesi Bassi, etc.", verschenen in 1581 bij Plantijn te Antwerpen. Het werk was rijk en fraai geïllustreerd door Fr. en R. Hogenberg en Ferd. en Ambroise Arsenius, naar teekeningen van Joh. Peeters. Lodovico Guicciardini was een Florentijnsch edelman, die echter lang in Antwerpen heeft gewoond, daar be langrijke zaken deed en geheel ingeburgerd was. Zijn beschrijvingen had hij reeds in 1567 laten verschijnen in het Italiaansch en in het Fransch, doch hij wenschte een mooiere en uitgebreide uitgave van Plantijn. En Plantijn wilde er een voortreffelijk werk van maken. Het is het best verzorgde boek geworden, dat in die jaren in de Scheldestad is verschenen. Plantijn had aan de magistraat van de voornaamste Nederlandsche ste den verzocht hem nauwkeurige plattegronden te zen den. De meesten zijn hem terwille geweest. En indien dit om een of andere reden niet mogelijk was, zond Plantijn zijn bekenden teekenaar Pieler van der Borch om de stad op te meten en te schetsen, o.m. naar Enk huizen. De eerste uitgave van de „Descrittione" bevatte reeds zes en vijftig gravuren. Hij had er nog meer willen geven, doch door den oorlog was hem dat niet mogelijk. Eerst in de uitgave van 1582 kon hij nog drie en twintig afbeeldingen toevoegen. Het is een der oud ste en tevens een der belangrijkste werken van dien aard, dat niet veel later talrijke navolgers zou vinden. In 1612 verscheen een Hollandsche uitgave van Guic- ciardini's Beschrijving en ook deze zou door vele ande ren gevolgd worden. De ondernemingen van Christoffel Plantijn, Hierony- mus Cock, e.a. zijn hoogst belangrijk geweest voor de 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 34