30 schijnen in die jaren ook in onderwerpen van algemee- nen aard. Pieter Bruegel geeft o.m. in een zeer bekende prent „De schaatsenrijders" ons een kijkje in zijn woon stad Antwerpen, nl. de Sint Joris-poort. Deze gravure is, hoewel niet als zoodanig bedoeld, een der oudste „reëele stadsgezichten" in de prentkunst geworden. De afstand van deze kunstenaars tot hen, die zich ge heel en al aan het teekenen en graveeren van land en stad hebben gegeven, was niet groot meer. Een der eerste meesters, die het nieuwe genre meer specialistisch hebben beoefend, is Melchisedech van Hoorn geweest. Tot heden is hij voor ons een eenigszins vage en ge heimzinnige persoonlijkheid gebleven. In de Utrechtsche archieven wordt hij in 1567 vermeld als „geboren bur ger van Antwerpen, prentesnijder ende schilder van zijn ambacht". Zijn werkzaamheid ligt tusschen de jaren 1552 en 1570. Zijn oudst bekende prent is van 1557, een „triptiek" met verschillende gezichten op Antwer pen: de haven, de Zuid- en de Noordzijde, Merkwaardig is het (Fransche) inschrift: „Hier kunt gij zien het ware prospect van de stad Antwerpen, geteekend (pour- trayte) van verschillende zijden naar het leven Zij is uitgegeven door Hieronymus Cock. Een tweede, curieus gezicht op Antwerpen, draagt het jaartal 1562. In den rederijkersstijl dier jaren zijn aan de afbeelding eenige verzen toegevoegd, die ons iets van de levens beschouwing van den kunstenaar onthullen: „Loff Godt van al en drinckt den wijn en laet de werelt de werelt sijn". In 1565 maakte hij een gravure van het Stadhuis te Antwerpen, die is verschenen in de eerste uitgave uit 1567 van Guicciardini's „Descrittione, etc." Wij kennen verder nog enkele stadsgezichten van hem, waarbij hij vertelt ze „gheteeckent, ghesneden en gheconterfeyt" te hebben „na 't leven". Een der gezich ten op de Scheldestad draagt het opschrift „Antwer pen een coopstadt", waarbij behoort „Utrecht een aertsbisdom", waarschijnlijk uit 1570 en een der oudste profielgezichten van de bisschopsstad.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 33