voorbode is van den nieuwen stijl, die zich weldra in volle kracht zou ontplooien. Ook de stad zelve schijnt veranderd, althans de teeke naar en graveur hebben de accenten niet meer gelegd op de kathedraal en de kerken, maar meer op het raad huis, de gildehuizen, de waag, de beurs, de haven. In de Zuidelijke Nederlanden verschijnen deze elementen vroe ger dan in het Noorden. Antwerpen was toen nog de belangrijkste handelsstad en haar aanzien en welvaart aan de wereld te verkondigen scheen de trots van de graveurs te zijn. Eerst in het laatst der eeuw zal het zwaartepunt naar Amsterdam verlegd worden en ook dan zullen wij dezelfde verschijnselen waarnemen, nl. het in beeld brengen van de stad. Uit een en ander bemerken wij, dat de ontwikkeling van het gefantaseerde naar het reëele stadsgezicht zeer lang zaam is gegaan. Bij meesters als Jacob Cornelisz., die toch een zeer vruchtbaar houtsnijder is geweest en een enthousiast burger van Amsterdam, zal men nauwelijks eenige belangstelling voor zijn woonstad of haar monu menten aantreffen. En zijn beroemde tijdgenoot Lucas van Leijden, die de karakteristieke elementen van het Hollandsche land voortreffelijk wist te geven en de natuur, „het buiten", onmiddellijk had bestudeerd, heeft, voor zoover wij weten, nimmer gestreefd naar topografische juistheid van de architectonische frag menten in zijn composities. In zijn bekende houtsnede „Sint Maarten" van 1508, speelt de geschiedenis zich af voor een stad, die nog geheel aan die uit de middel eeuwen herinnert: een kathedraal toren omringd door vele kleinere kerken, de stadsmuur met zijn torens, enkele woonhuizen, molens, enz. Het is een thema, dat zal doorklinken, indien de kunstenaars door het onder werp niet gedwongen werden een bepaalde stad in beeld te brengen. Wel zullen de teekening en de uitvoering, de details, de licht- en schaduwwerking, de perspecti vische constructie, enz. meer verzorgd zijn, maar niette min zijn het composities van steden, die door oudere 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 30