in de verzoeking te beweren, dat hij van dezen afzon derlijke teekeningen heeft gemaakt. De kaart van Cor- nelis Anthonisz. is niet alleen de oudste van Amsterdam maar ook een van de vroegste stadskaarten in het algemeen. Naast de „kaart" ontstond ook het „profiel-gezicht", d.w.z. het gezicht op de stad van den beganen grond, dus niet van een hoogte af gezien of gedacht. Dikwijls werden deze „profielen" van verschillende richtingen gezien en geteekend en veelal bij de betreffende platte- grondkaart afgebeeld. Een der oudste van dergelijke stadsgezichten is misschien dat van Antwerpen, in hout snede gemaakt en afgedrukt in „Loeflichen Sanck" van 1515. Wij zien de stad van de overzijde van de Schelde. De spits van den kathedraaltoren is nog in aanbouw. Al de andere stedelijke kerkgebouwen zijn te erg om haar samengedrongen en met hen de overige belangrijke monumenten en koopmanshuizen. Alle zijn stevig binnen de muren gepakt. Een groote hijschkraan voor het lossen en laden van schepen en de talrijke vaartuigen met bolle zeilen op de Schelde moeten klaarblijkelijk den leven- digen handel in beeld brengen. Het panorama heeft een feestgids moeten versieren, verschenen ter gelegenheid van de intrede van hertog Karei en ter eere van Keizer Maximiliaan. De stad moest dus op haar voordeeligst worden voorgesteld. De ontwerper wiens naam niet bekend is geworden heeft zich van den ouden stijl nog niet kunnen bevrijden, noch den nieuwen geest vol komen kunnen uitdrukken. De teekening is, als zoovele kunstwerken uit dien tijd, nog in de vormenspraak der gothiek, overladen met motieven der renaissance. Grooter van afmeting en grootscher van opzet is het profiel-gezicht van Antwerpen, uit hetzelfde jaar, even eens in houtsnede door een ons onbekenden graveur gemaakt. Bij het beschouwen van deze afbeelding den ken wij onmiddellijk aan een directe natuuropname, waarbij verbeelding en fantasie afzijdig zijn gehouden. Het is een beeld, dat - wij zullen het straks zien - de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 29