Er zijn, naar onze meening, naast louter ideëele bedoe lingen, ook eischen der noodzakelijkheid en nuttigheid geweest, die het kaartenmaken hebben bevorderd. De groei en bloei der steden zullen min of meer dwingende factoren zijn geweest. De toename der bevolking, voort durende bebouwing binnen de veste, watervoorzienin gen, verkeersmogelijkheden, aanleg van havens, uitbrei ding van marktplaatsen, verruiming en onderhoud van wegen, bevaarbaar maken van wateren en al dergelijke noodwendigheden waren steeds aan de orde. Men had be hoefte gekregen aan en kon niet meer zonder plattegrond of kaart, die de situatie in en buiten de veste duidelijk voor oogen stelde. Men moest een „overzicht" hebben, en liefst een dat zoo nauwkeurig mogelijk was. In dien tijd treffen wij ook veelvuldig notities in de stadsreke ningen inzake betalingen aan „gesworen lantmeters" gedaan, voor het opmeten en in kaart brengen van ste den of gedeelten daarvan, of van de wegen en rivieren in de omgeving. Kaarten en plattegronden waren niet alleen een welkom maar ook een noodzakelijk bezit geworden. Daarbij kwam nog een zekere burgertrots. Het belang rijk vinden van de eigen stad is zeker niet de geringste aanleiding geweest, om haar in kaart te laten brengen. Er is in het kaartteekenen een zekere ontwikkeling te constateeren, die ons niet kan en mag ontgaan. Jacob van Deventers kaarten zijn allen in vlakke projectie, dus als „plattegronden" geteekend. Niet veel later kwam een andere wijze van doen in zwang. Men dacht zich de stad van een hoogte af en op eenigen afstand gezien, zóó dat alle straten, pleinen, stegen, stroomen en rivie ren duidelijk te onderscheiden waren. De gebouwen, kerken, het raadhuis, de woningen, enz. teekende men „in opstand", waardoor het geheel den indruk maakte als werkelijk en zóó gezien te zijn. Doch deze methode eischte niet alleen een vrij nauwkeurige weergave van elk gebouw, doch ook van verhoudingen, afmetingen, afstanden, vormen, stijl, versieringen, enz. Een onmid- 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 27