compliceerde visie op het wereldje om hem, waren naïef soms, expressief altijd. Zijn vormentaal was ge brekkig, maar eerlijk en oprecht, hartelijk gemeend en vol innigheid. En deze verschijnselen en eigenschappen hebben aan zijn scheppingen die groote bekoring en intimiteit gegeven, die wij later in de onderwerpen als door hem behandeld, noode missen. Zij spreken de taal, die door de vrome eenvoudigen kon worden verstaan en begrepen. Spaarzaam hebben zij steden of gebouwen in hun com posities verwerkt. En als zij zulks een enkele maal deden, dan werden zij zeer schematisch geteekend. Maar meer dan de schilders bleven zij in hun keuze dichter bij huis. Een kerktoren, een stadspoort, een burcht, een versterkt huis, zooals zij deze in hun omgeving vonden, waren hen in voldoende mate motieven om, waar noo- dig, geheele steden te formeeren. Zeldzamer dan in de schilderkunst komen uitheemsche, in het bijzonder Oos- tersche elementen aan de orde. Opmerkelijk is, dat de houtsnijders veel meer dan de schilders, de stad als geheel, met haar muren en wallen, in hun composities hebben verwerkt. De stadsmuur met zijn torens en poorten blijkt zelfs een zeer geliefd thema te zijn geweest. In de z.g. blokboeken, die omstreeks 1430 beginnen te verschijnen, waarin bepaalde geschie denissen in een aansluitende reeks tafereelen en in evenzoovele bijeengebonden prenten werden weergege ven, ontmoeten wij hen zelfs veel. In de „Speculum Humanae Salvationes" treft men hoogst interessante voorbeelden. Adam en Eva worden uit het Paradijs verdreven, dat afgesloten schijnt met een muur en poort, die om een of andere typische Hollandsche stad geen slecht figuur zou maken. De Tempel van Salomo doet denken aan een der vele hofjes voor ouden van dagen. Jeremias zendt zijn klaagliederen de wereld in van een toren, temidden van een stadje gelegen, waarin huizen met zadeldaken, trapgevels en dakvensters, een kerk met romaansche torens, een stadspoort die op een 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 16