levendig en breed. Weinige meesters zijn er te noemen, die in hun composities de architectuur konden missen. Het zou echter tot ongeveer 1480 duren eer de kunste naars een stad in haar geheelen omvang zouden laten zien. De meester van de Sint-Lucia-legende is misschien de eerste geweest, die zulks heeft gedaan en korten tijd na hem de meester van de Sint-Ursula-legende. Hoe toegewijd en zorgvuldig die meesters zich op de verbeelding van de stad en haar monumenten ook heb ben toegelegd, zij diende hen slechts als achtergrond van het tooneel, waarop zij hun dramatis personae lie ten optreden. De prentkunst heeft ongeveer gelijktijdig met de schil derkunst haar intrede in de wereld gedaan. Haar mid delen waren echter van geheel anderen aard, haar voortbrengselen voor een anderen kring van belang stellenden bestemd. De oudste prenten hadden hoofd zakelijk een vertellende taak, zij moesten toelichting geven, de verbeelding van den beschouwer helpen, tevens versierend en illustratief zijn. De oude houtsnij ders putten hun onderwerpen welhaast uitsluitend uit de gewijde schriften. Aanvankelijk waren het de beel tenissen van heilige mannen en vrouwen, met wie de middeleeuwer zoo innig vertrouwd was. De prenten dienden hen als talisman, soms ook waren het herinne ringen aan gebeurtenissen en plechtigheden in den familiekring of in het openbare leven, zij werden rond gedeeld bij processies en kerkelijke feesten, op hoog tijden en gedenkdagen. Een enkele maal versierden zij hun vertrekken of dienden zij om koffers, doozen en dergelijke dingen te orneeren. In artistiek opzicht bleven zij ver bij de kunst van de verluchters achter. De middeleeuwsche houtsnijder had nog veel te worstelen met de materie, zijn gereedschap pen waren nog onvolmaakt en onvolkomen, zijn teeken- kundige kennis onvoldoende. Traditie en school waren hem vreemd. Zijn scheppingen werden geboren uit zijn primitief-artistiek-religieus gevoel, uit zijn weinig ge- 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 15