A. A. Kok te Amsterdam weet er 234 te noemen. De teekeningen betreffen alle de stad Amsterdam en zijn alle naar fotografische opnamen geteekend. Het per spectivisch verloop van de lijnen verraadt aan den des kundige onmiddellijk het gebruik van de lens. Een afdruk van een rastercliché in een courant is zelden fraai en kan dit door allerlei zaken van technischen aard niet altijd zijn. Een lijncliché, dus een cliché naar een penteekening, voldoet in den regel beter. Het is dus begrijpelijk dat de redactie van het Nieuws van den Dag den kunstenaar Wenckebach aanzocht om de foto's in penteekening te interpreteeren. Dit alles is, op zich zelf beschouwd, niets bijzonders, dergelijke ge vallen komen nog dagelijks voor. Maar wel bijzonder is de wijze waarop Wenckebach deze teekeningen heeft bewerkt. Vooreerst konden zij scherp en accuraat wor den afgedrukt. Doch meer dan welke fotografische reproductie-methode kon geven, heeft de kunstenaar de karakteristieke Amsterdamsche sfeer in zijn werk ge bracht. De typische gevels van de oude grachtenhui zen, met hun „zwart" uiterlijk, het eigenaardige licht- getril langs de vervallen oude muren, de sfeer van het drukke, bewegende leven, de nauwe enge straatjes en steegjes met hun typisch plaveisel, het is alles zoo door en door het eigen leven en het aparte verschijnen van de nijvere handelsstad, zooals zelden in die mate is gegeven. Door dat alles zijn de teekeningen van Wenckebach buitengewoon interessante kunstwerken geworden, wier artistieke beteekenis men terecht op prijs is gaan stellen. Niet alleen de ets, maar ook de litho heeft door de vernieuwing van '80 haar plaats gekregen in de „vrije" kunsten. Zij ook vond beoefening om haar zelfs wille, om haar aparte schoonheid en wonderlijke eigene be koring. Simon Moulijn (geb. 1866) heeft de eigen aardige expressie van de lithografie, diep en innig in zich opgenomen en vond overal stof, die zich voor treffelijk voor zijn bedoelingen leende. Zijn droome- 144

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 159